GeriEkonomi Batık krediye ‘Yaklaşım’ törpüsü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Batık krediye ‘Yaklaşım’ törpüsü

BDDK'nın eylül raporuna göre, bankacılık sektörünün takipteki alacakları, İstanbul Yaklaşımı'nın da etkisiyle geçen yıl ağustos ayına göre yüzde 10.4 azalıp, 9.3 katrilyona indi.

İstanbul Yaklaşımı sayesinde, bankacılık sisteminde brüt takipteki alacaklar daraldı. Brüt takipteki alacaklar, ağustos ayında, geçen yılın ağustosuna göre yüzde 10.4, bu yılın temmuz ayına göre de yüzde 0.1 gerileyerek 9.3 katrilyon liraya düştü.

Diğer taraftan, ekonomideki olumlu gelişmelerin bankacılık sistemine de yansıdığı gözlendi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), sektörün kur ve kredi risklerinin önemli ölçüde azaldığını, kárlılık oranlarının iyileştiğini, sermaye yeterlililiğinin de yüksek seviyesini koruduğunu, serbest sermaye tutarının arttığını bildirdi.

BDDK'nın eylül değerlendirme raporunda, bankacılık sektörüyle ilgili gelişmeler ele alındı. Raporda, bankacılık sistemi aktif toplamının temmuz ayında 2002 yıl sonuna göre yüzde 1.2 oranında artarak 215.2 katrilyon liraya ulaştığı, dolar bazında ise kurdaki gerilemenin etkisiyle yüzde 16.3 oranında artarak 151.4 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiği vurgulandı. Ancak bankacılık sisteminin aktif toplamının GSYİH'ya oranı döviz kurundaki gelişmelerin etkisiyle yüzde 77.1'den haziran ayında yüzde 67.1'e geriledi.

Ocak-Temmuz 2003 döneminde bankacılık sistemi aktif yapısında likit varlıkların payı azalırken, krediler ile menkul kıymetlerin payı arttı. Sabit kıymetlerin aktif toplamı içindeki payında önemli bir değişiklik yaşanmadı. Aynı dönem itibariyle bankacılık sektörünün pasifleri içerisinde mevduatın payı azalarak yüzde 63'e geriledi. Mevduatların yüzde 50'sini yabancı para mevduatlar oluşturdu. Ancak özkaynakların toplam pasifler içindeki payı ise aynı dönemde 2.4 puan artarak yüzde 14.3'e yükseldi.

Bankaların kur riskleri önemli oranda azaldı. Sistem Mart 2003'ten itibaren döviz pozisyon fazlası taşımaya başladı. Sistemde kredi riskleri azalırken, tüketici kredileri ile kredi kartları bakiyeleri diğer kredilere göre daha hızlı artış gösterdi. Tahsili gecikmiş alacakların toplam kredilere 2002 yılı sonunda yüzde 17.5 olan seviyesi Ağustos 2003 sonunda yüzde 14.5'e geriledi. Tahsili gecikmiş alacaklardaki azalmada İstanbul Yaklaşımı kapsamına alınan krediler belirleyici oldu. Ayrıca bankaların tahsili gecikmiş alacaklar için ayırdıkları karşılık oranları yükseldi.

Bankaların, 2002 sonunda 10.4 katrilyon lira olan tahsili geçmiş alacakları, ağustos sonunda 9.3 katrilyon liraya indi. Bu alacaklar için ayrılan karşılıklar ise 6.7 katrilyon lira düzeyinde kaldı. 2002 sonunda yüzde 63.9 olan tahsili gecikmiş alacaklar için ayrılan karşılıkların toplam batık kredilere oranı bu dönemde yüzde 71.5'e yükseldi.

BDDK'nın değelendirmelerine göre bankaların karlılık oranları iyileşme gösterirken, sermaye yeterlilik oranları yüksek seviyesini korudu. Bankaların serbest sermayelerinde 2003 yılı içerisinde önemli oranda artarak, 9.2 katrilyon liradan Ağustos 2003 itibariyle 15.7 katrilyon liraya çıktı. Tahsili geçmiş alacaklar da dikkate alınarak hesaplanan serbest sermaye miktarı ise 5.5 katrilyondan 13.1 katrilyona yükseldi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle