GeriEkonomi Batık krediler azalıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Batık krediler azalıyor

BANKALAR ve özel finans kuruluşlarının, Şubat ayında 2 katrilyon lira ile rekor düzeye ulaşan firmalardan olan vadesi geçmiş kredi alacakları, Mart ayında 239 trilyon lira azalarak yeniden 1.7 katrilyon liraya kadar geriledi. Bu gelişme, büyük ölçüde tekstil ve gıda sektöründen olan tahsili gecikmiş alacakların tahsil edilmesinden kaynaklandı.

Mart ayıyla birlikte batık kredi sorununda da önemli bir rahatlama süreci başladı. Bankalar ve özel finans kuruluşlarının, ticaret siciline kayıtlı firmalara kullandırdığı 5 milyar liranın üzerindeki kredileri dikkate alınarak hazırlanan sektör kredileri raporu, kullandırılan nakit kredilerin artış eğilimini sürdürdüğü Mart ayında batık kredilerin ise yeniden azalma sürecine girdiğini gösteriyor.

Verilere göre, bankaların, tarım, sanayi ve hizmetler sektörlerindeki toplam 31 sektördeki şirketlere kullandırdığı 5 milyar liranın üzerindeki kredilerin toplamı Mart sonunda 18 katrilyon 718.1 trilyon liraya ulaştı. Zamanında tahsil edilemediği için tasfiye edilecek krediler hesabında izlenen kredi miktarı 2 katrilyon liradan 1 katrilyon 762.3 trilyon liraya kadar geriledi. Şubat ayı sonunda, yüzde 11'le rekor bir düzeye yükselen batık durumdaki kredilerin kullandırılan toplam nakit kredilere oranı da, bu azalma yüzünden Mart sonunda yüzde 9.4'e kadar düştü.

Bu süreç, son yıllarda kredi geri dönüşleri konusunda finans sektörünü en fazla uğraştıran tekstil ile gıda, meşrubat ve tütün sanayi sektöründeki firmaların, batık kredilerindeki azalmadan kaynaklandı. Finans sisteminin en fazla kredi kullandırdığı tekstil ve tekstil ürünleri sektöründen olan zamanında tahsil edilemeyen kredi miktarı 608.7 trilyon liradan 564.5 trilyon liraya gerilerken, gıda, meşrubat ve tütün sektöründeki firmalardan olan tahsili geçmiş alacaklar ise 370.4 trilyon liradan 163.5 trilyon liraya düştü. Gıda sektörünün toplam batık krediler içerisindeki payı yüzde 9.3, toptan ve perakende ticaret sektörünün payı ise yüzde 8.2 düzeyinde bulunuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle