GeriEkonomi Batık kart alacağı 700 trilyon liraya koşuyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Batık kart alacağı 700 trilyon liraya koşuyor

Yüksek faiz oranlarına rağmen kullanımı giderek yaygınlaşan kredi kartlarında batıklar büyüyor. Bankaların batık duruma gelen kredi kartı alacakları, 700 milyon YTL’ye ( 700 trilyon liraya) yaklaştı. Bu kredilerin büyük bölümü özel bankalarda bulunuyor.

Bankaların tüketicilerden zamanında tahsil edemedikleri için tasfiye kapsamına aldıkları tüketici kredileri ve kredi kartı kredileri ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devrolunan bireysel takipli alacakların toplam tutarı, 11 Şubat itibariyle 863.5 milyon YTL olarak gerçekleşti. Bu kredilerde, 2004 yılı sonundaki 780.9 milyon YTL’lik düzeyine göre yüzde 10.6 oranında 82.6 milyon YTL’lik artış gözlendi.

BÜYÜK BÖLÜMÜ BATIK KREDİ KARTLARI

Batık kredilerin büyük bölümünü kredi kartları oluşturuyor. Bankaların batık duruma gelen kredi kartı alacakları, yılbaşından bu yana yüzde 12.4 oranında 73.5 milyon YTL artarak 666.3 milyon YTL’ye çıktı.

Bu kredilerin büyük bölümü özel bankalarda yer alıyor. Özel bankaların batık kredi kartları, 63.3 milyon YTL artarak 589 milyon YTL oldu.

TÜKETİCİ KREDİLERİ

Bankaların batık durumdaki bireysel kredilerinin tutarı, 11 Şubat itibariyle 99.2 milyon YTL olarak gerçekleşti. Bu kredilerde yılbaşından bu yana yüzde 11.7 oranında 10.4 milyon YTL’lik büyüme gözlendi.

TMSF’NİN BATIKLARI

Satılan ya da kapatılan bankalardan TMSF’ye devrolunan bireysel takipli alacakların tutarı, yılbaşından bu yana 1.2 milyon YTL azaldı. Bu kredilerin toplam tutarı 97.9 milyon YTL düzeyinde oluştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle