GeriEkonomi Batık bankacıların eserleri satıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Batık bankacıların eserleri satıldı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından Uzan, Balkaner, Demirel ile Aksoy ailelerinden haczedilen toplam muhammen bedeli 4 milyon 929 bin YTL olan 426 kalem eserden 359'u, 7 milyon 193 bin 570 YTL'ye satıldı.

Antik A.Ş. tarafından gerçekleştirilen müzayedede Türk resim sanatının en önemli sanatçılarından biri olan ve daha önce 5 milyon YTL'ye Suna ve İnan Kıraç Vakfı'na “Kaplumbağa Terbiyecisi” adlı tablosu satılan Osman Hamdi Bey'in “Rüstem Paşa Cami Önünde” adlı otoportresi, 850 bin YTL'ye alıcı buldu.
  
TMSF tarafından Uzan ailesinden haczedilen 950 bin YTL muhammen bedel ile müzayedenin en yüksek fiyatlı eseri olan ve 700 bin YTL'den açık artırmaya çıkarılan 96x53 cm. boyutlarındaki otoportre, müzayedeye telefonla katılan isminin açıklanmasını istemeyen bir koleksiyoner tarafından satın alındı.
  
Müzayedede, Halikarnas Balıkçısı olarak bilinen Cevat Şakir'in kız kardeşi, tiyatrocu Şirin Devrim ve ressam Nejad Devrim'in annesi olan Fahr El Nissa Zeid'in, önceki müzayedede Ürdün'de bulunan torunları tarafından sergilenmek üzere satıştan çekilen soyut yağlıboya tablosu ise 140 bin YTL'ye satıldı.
  
Erol Aksoy'dan haczedilen 185x450 cm. boyutlarındaki Zeid'in tablosu, Eczacıbaşı Grubu'nun öncülüğünde kurulan ve başkanlığını Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı'nın eşi Oya Eczacıbaşı'nın yaptığı İstanbul Modern Sanat Müzesi tarafından satın alındı.
  
370 BİN VE 200 BİN YTL'LİK TABLOLAR
  
Müzayedede, Uzan ailesinden haczedilen ve 100 bin YTL muhammen bedel biçilen Edwin Long'un yağlıboya tablosu 370 bin YTL'ye satılırken, 50 bin YTL muhammen bedelli Fausto Zonaro'nun “Hürriyet” adlı karton üzerine pastel tablosu da 200 bin YTL'ye alıcı buldu. Tabloların yanı sıra, 60 adet hat ve ferman ile 50'ye yakın antika eserin satışa sunulduğu müzayedede, siyah renk kadife üzerine gümüş tellerle sarma tekniği ile ayet yazılı olan ve 8 bin YTL muhammen bedel biçilen “Osmanlı Kabe Örtüsü” 70 bin YTL'ye, el dokuması kumaş üzerine Kuranıkerim'den ayetlerin yazıldığı “Tılsımlı Gömlek” ise 22 bin YTL'ye satıldı.
  
Müzayedede satışa sunulan eserler arasında Türk resim sanatının ustalarından İbrahim Çallı, Fikret Mualla, Şeker Ahmet Paşa, Süleyman Seyyid, Halil Paşa, Nazmi Ziya, Ahmet Ziya Akbulut, Hoca Ali Rıza, Sami Yetik, İbrahim Safi ile oryantalist ressamlardan Fabius Brest'in yanı sıra çağdaş ressamlardan Orhan Peker, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Avni Arbaş, Nedim Günsur'a ait tablolar da bulunuyordu.
  
Antik A.Ş.'nin düzenlediği müzayedede, toplam muhammen bedeli 4 milyon 929 bin YTL olan 426 kalem eserden 359'u, 7 milyon 193 bin 570 YTL'ye alıcı buldu.   


Yorumları Göster
Yorumları Gizle