Batık banka mallarından 15 trilyon lira

Hürriyet Haber
18.07.2001 - 11:34 | Son Güncelleme:

Sümerbank'la birleştirilen bankaların gayrimenkullerinin satışından 15 trilyon lirayı aşkın gelin sağlandı

Sümerbank çatısı altında birleştirilen Egebank, Yurtbank, Yaşarbank, Bankkapital ile Ulusalbank'a ait gayrimenkul ve eşyaların satışını yapan Eskidji Müzayede Evi sahibi Dikran Masis, gerçekleştirdikleri 65 müzayedede 15 trilyon lirayı aşkın gelir sağladıklarını bildirdi.

Birleştirilen bankaların gayrimenkul ve eşyalarının satışını bu ay sonu bitirmeyi hedeflediklerini belirten Masis, yaptıkları bu müzayedelerden aldıkları yüzde 2 komisyonun eleştiri konusu olduğunu kaydetti. Bu yöndeki soru ve eleştirilere kızdığını ifade eden Masis, kazandıklarından çok, kazandırdıklarını ve bunun önemsenmesi gerektiğini söyledi.

Masis, şöyle devam etti:"Biz vole vurma peşinde değiliz. Sümerbank'ın araç satışlarından beklenen gelir 400 milyar lira idi. Bu satışlardan 800 milyar liranın üzerinde gelir elde edildi. Yine Sümerbank'taki elektronik cihazları atılsa çöpçü almaz, bir sürü de nakliye parası verilmek zorunda kalınırdı. Bu cihazların satışından da, devletin kasasına 33 milyar lira girdi. Kazandıklarımızdan çok kazandırıyoruz."

Vakıflar Bankası'nın, elinde bulunan birçok gayrimenkulu 1 yıldır satmaya çalıştığını ancak bir gelişme sağlayamadığını dile getiren Masis, "Geçenlerde gazetelere, bir otelin satımıyla ilgili ilanlar verilmiş. Kimse yoldan geçerken dönüp otel almayı düşünmez. Devletin değişmesi, yerleşmiş mantıktan kurtulması gerekmektedir. Vakıfbank'ın satmak istediği gayrimenkullerin çoğunu, biz 3 müzayedede satarız" dedi.

Kapalı zarf usulü yöntemine karşı olduğunu ve bu yöntemi "kapalı peşkeş" gibi algıladığını belirten Dikran Masis, malın güzel, fiyatın iyi olması durumunda, alıcının mutlaka satıcıyı bulacağını dile getirdi. 120 işyerinden ancak 4'ü satılabilen İzmir Halkapınar'daki Oto Plaza'nın yanlış strateji kurbanı olduğunu kaydeden Masis, yeni bir strateji ile fiyatların düşürülmesi ve vadeli satış yapılması halinde, Oto Plaza'daki tüm işyerlerini satabileceğini anlattı.

İZMİR, HİROŞİMA'YA DÖNMÜŞ

Dikran Masis, Türkiye'nin önde gelen sanayi bölgelerinden biri olan İzmir'deki Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'ni (AOSB) gezdiğini, karşılaştığı manzaranın kendisini çok şaşırttığını söyledi. İzmir'i, krizden çok etkilenmiş olarak gördüğünü anlatan Masis, "AOSB'yi gezdiğimde, birçok işyerinin üzerinde satılık ve kiralık olduğunu gösteren yazılar gördüm.

İzmir Hiroşima'ya dönmüş. İzmir'i sanayide 2. büyük kent olarak görürdüm. Bir dünya kenti imajı olduğundan gördüklerim karşısında şaşırdım" diye konuştu.
Etiketler: Ekonomi
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı