GeriEkonomi Batarya kullanma rehberi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Batarya kullanma rehberi

CEP telefonlarının görüşme ve bekleme süreleri şebeke, mekan ve kullanım gibi cihazın dışında birçok faktöre bağlıdır. Bu nedenle, hiçbir GSM telefonunun bataryasının görüşme ve bekleme süreleri için kesin bir değer verilemez ve verilmesi doğru değildir. Bu sebeple, pek çok telefon üreticisi bataryaları için bu sürelere ilişkin net bir değer değil, en kötü ve en iyi şartlardaki süreleri sınır değer olarak kabul eden bir zaman aralığı vermektedir. Görüşme ve bekleme sürelerindeki azalmanın sebeplerini şu şekilde sıralanabilir:

Şebekenin zayıf kapsama alanı: Baz istasyonuna olan mesafeniz ve telefonunuzun ekranında görünen servis alış şiddetiniz, konuşma ve bekleme sürelerini doğrudan etkiler. Sinyal alış şiddeti yüksek olduğu yerlerde, başka bir deyişle, baz istasyonuna yakın olduğunuzda konuşma ve bekleme süreleri artacaktır.

Bataryanın enerji seviyesi: Batarya şarjının doluluk seviyesi bu süreleri doğrudan etkiler. Her cep telefonu için şarj olma süreleri kullanım klavuzlarında belirtilmiştir. Belirtilen şarj olma süresi sonunda cihaz bataryanın dolduğunu göstermesine rağmen Li-lon bataryaların ancak yüzde 95'i, NiMh bataryaların yüzde 80'i dolar. Bataryayı yüzde 100 şarj etmek için belirtilen süreden daha uzun bir süre şarjda tutulması faydalıdır.

Bataryanın eskimesi: Her şarj-deşarj devri bataryanın performansını azaltır. Bataryanın kapasitesi, 500 dolma-boşalma devrinden sonra gözle görülür bir şekilde azalır.

Telefon ayarları: Herhangi bir telefon özelliğinin kullanılması (hafızada numara saklanması, kısa mesajların okunması, zil sesi tonlarının dinlenmesi) telefonun bir güç harcamasına sebep olur. Cihaz aydınlatma ışıkları açık konumdayken harcanan güç, telefon ayarları ve menüleri ile oynanmasıyla harcanan güçten daha fazladır.

Simkart ayarları: Simkartlar şebekeye has bir takım ayarları içerirler. Bu ayarlar simkart kullanıcısı tarafından değiştirilemez. Bu ayarlardan biri, simkartın cihaz beklemedeyken zamanlayıcısının çalışıp çalışmayacağını belirler (SIM clock) Eğer sürekli çalışacak şekilde ayarlanmışsa harcanan güç artar ve bekleme süresi kısalır. Diğer bir ayar ise, sim kartın çalışma voltajıdır. Eski sim kartlar 5 V, yenileri 3 V ile çalışmaktadır. Bu gibi ayarlar her simkarta, dolayısıyla şebekeye göre değişiklik göstereceğinden batarya performansı kullanılan simkarta ve şebekeye göre farklılık gösterebilir.

Sebeke parametreleri: Telefon beklemedeyken belli aralıklarla sistemle (baz istasyonuyla) bağlantı kurar (ömeğin, cihaz birkaç saniye aralıkla baz istasyonuna kimliğini gönderir); bu zaman aralığına sistemle bağlantı periyodu denir. Sistemle bağlantı periyodu operatör tarafından belirlenir. Bu periyodun uzun olması, telefonun iki bağlantı arasında daha uzun süre uyku konumunda kalabilmesini, dolayısıyla daha az güç harcamasını sağlar.

Cep tetefonunun hareketliliği: Eğer hareket halindeyseniz mobil telefon hangi baz istasyonuna bağlanacağını şeçmek ve komşu baz istasyonlarının durumunu kontrol etmek durumundadır .Bu işlem için daha fazla enerji harcanacağı için bekleme ve konuşma süreleri azalacaktır.

Hücresel mesajların alınması: Operatör tarafından yayınlanan mesajların alınması sistemle olan trafiği artırdığından ekstra bir güç harcamasına sebep olur.

Bekleme sürenizi

nasıl uzatırsınız?

Telefon sürekli olarak servis alanı içinde olmalı.

ú Sistemle bağlantı periyodu yüksek olmalı (7-9 sn)

Hücre seçimi periyodu 2 dakikadan az olmamalı.

Sinyal alış şiddeti yüksek olmalı.

Batarya tam dolu olmalı.

Batarya çok eski olmamalı.

Batarya yıpranmamış olmalı.

Telefon aktivitesi düşük düzeyde tutulmalı (numara kaydetme, mesaj gönderme, zil tonlarını çalma, menüyü tarama vb., özellikle aydınlatma ışıklarının açık konumda olması cihaz aktivitesini artırır.)

Telefon bataryanızı kullanırken bunlara dikkat!

Her tür batarya şarj etme devrine bağlı olarak yıpranır. Başka bir deyişle her şarj edişte batarya kullanımdan dolayı bir miktar yıpranır. Bu yüzden bataryaların mümkün olduğunca seyrek şarj edilmesi ve uzun süreler şarj cihazında bırakılmaması gerekir.

Bataryanızı telefonunuzun üreticisi tarafından onaylanmış şarj cihazlarıyla şarj edin ve şarj cihazını sürekli olarak prizde tutmamaya özen gösterin. Bataryalar aşırı şarjı önlemek için koruyucu bir sisteme sahiptir. Bu koruyucu sistem, aşırı şarj başlamadan, batarya hücreleri ile şarj cihazınrn bağlantısını keser. Ancak önerilmeyen üçüncü sınıf bir şarj cihazının kullanılması bu koruyucu sisteme zarar verir ve batarya performansının olumsuz etkilenmesine neden olabilir.

Eğer kullanılmazsa tamamen şarj edilmiş bir batarya belli bir süre sonra kendi kendine boşalacaktır.

Yeni bir bataryanın tam performansa ulaşması ancak iki veya üç tam şarj etme ve boşaltma devrinden sonra sağlanır.

Aşırı düşük veya yüksek sıcaklıklar bataryanızın şarj olma süresini etkileyecektir. Bataryayı her zaman 15øC-25øC arasında tutmaya çalışın. Sıcak veya soğuk bataryalı bir telefon, batarya kompfe şarj edilmiş olsa bile geçici bir süre için çalışmayabilir.

Nikel-Metal-Hidrat (NiMH)

İlk şarjını 16 saat yapmalısınız.

İlk 3 ay her hafta en az 2 kere tamamen deşarj etmelisiniz. Sonraki dönemde her hafta en az 1 kez deşarj etmelisiniz.

NiMH bataryayı batarya tamamıyla boşalmadan şarj etmemelisiniz. Batarya şarjı bitmeden tekrar her şarj edilişinde bataryanın performansında geri döndürülemez bir azalma olacaktır.

Bataryanızın (+) ve (-) elektrotları arasına metal gereçlerle kısa devre yaptırarak deşarj işlemi asla yapmayın.

Lithium-Ion (Li-lon)

İstediğiniz zaman bataryayı şarj edebilirsiniz. Bu bataryalar, şarjın tamamen bitmesini beklemeden tekrar şarj edilebilme özelliğine sahiptir.

Lithium-Ion bataryalar, Nikel-Cadmium (NiCd) ve Nikel-Metal-Hidrat (NiMH) bataryalara göre her zaman daha uzun ömürlüdür. Li-Ion bataryalar 1 yıl boyunca tam dolu olarak saklanırsa şarj kapasiteleri yüzde 10 azalabilir. Li-lon bataryaların kendi kendilerini boşaltma yüzdesi aylık olarak yüzde 3'tür ki, bu da oldukça iyi bir orandır
Yorumları Göster
Yorumları Gizle