GeriEkonomi BAT: Kaçak ve sahte sigara için araştırma yapılsın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BAT: Kaçak ve sahte sigara için araştırma yapılsın

British-American Tobacco (BAT) Türkiye Kurumsal İlişkiler Direktörü David Wilson, kaçak ve sahte sigaranın sektördeki payının yüzde 10'lar civarında olduğunu belirtirken, bu konuda kapsamlı bir araştırma yapılması gerektiğini bildirdi.

Wilson, BAT'ın kaçak ve sahte sigara konusunda devlet kurumları ile görüşmelerde bulunduğunu, son 6 aydır, Gümrük Müsteşarlığı, Maliye ve İçişleri Bakanlığı gibi kuruluşlarla işbirliği içinde olduklarını belirtti.
BAT'ın uluslararası tecrübesinin bu konuda büyük kaygı duymalarına neden olduğunu vurgulayan Wilson, Türkiye'deki yüksek vergi oranlarına bağlı olarak fiyatların yükselmesinin bu yasadığı ticareti yapanların kar marjını artırdığına dikkat çekti.

“Biz hükümet ile ortak çalışarak buradaki yatırımlarımızı korumak istiyoruz” diyen Wilson, bunu da devlet ile aktif işbirliği ile gerçekleştirebileceklerini düşündüklerini vurguladı.

KAÇAK VE SAHTE SİGARA SEKTÖRÜN YÜZDE 10'U

Türkiye pazarında sahte ve kaçak sigaranın toplam pazara oranını yüzde 10'lar seviyesinde tahmin ettiklerini açıklayan Wilson, bunun hem devlet hem de şirketler açısından getirdiği sıkıntıya işaret etti.
BAT'ın ürünü olan sigaralardan ne kadarının sahte ve kaçak yollardan piyasaya sokulduğu konusunda ise bir tahmin yapmanın güçlüğüne dikkat çeken Wilson, “Kaçak ve sahte sigara konusunda kapsamlı bir çalışma yapılmalı” diye konuştu.

ÖNLEM ÇALIŞMALARI GELECEK YIL BİR NOKTAYA GELİR

Gümrük Müsteşarlığı bünyesinde sahte ve kaçak sigaraya karşı başlatılan çalışmaların henüz başlangıç aşamasında olduğunu söyleyen Wilson, “Burada önümüzdeki yılda önemli bir noktaya gelebileceğimizi düşünüyorum” dedi.
Bu çalışmalar çerçevesinde muhtemel bir takım projelere gireceklerini, bu işin uluslararası deneyimlerinin nasıl çalıştığına bakılacağını da söyleyen BAT Türkiye Kurumsal İlişkiler Direktörü, nihai sonuç için önemli çalışmalar yapılması gereğine dikkat çekti.

KAÇAK SİGARAYA KARŞI BANDROL

Sahte ve kaçak sigaraya karşı kullanılması gündeme gelen ısıya duyarlı bandrol gibi çözümlerin hatırlatılarak, BAT'ın bu konudaki çalışmalarının sorulması üzerine de Wilson, Tütün Kurum'nun bu konudaki çalışmalarını izlediklerini ve son noktanın konulması ile birlikte Türkiye'deki tüm sigara üreticisi şirketler tarafından bunun uygulamaya konulacağını belirtti ve “Biz de bekliyoruz” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle