GeriEkonomi Başsavcılık: Çağlar’a 3 yıl hapsi onaylayın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başsavcılık: Çağlar’a 3 yıl hapsi onaylayın

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan İnterbank’ı boşaltmaktan rekor ceza alan işadamı Cavit Çağlar’a kötü haber geldi.

Başsavcılık tebliğnamesinde, Interbank’tan, paravan şirketler kanalıyla kredi alıp, bunları kendi gruplarına aktardıkları iddiasıyla yargılanıp, 3 yıl 10 ay 20’şer gün ağır hapis ve 189 trilyon 69 milyar 962 milyon 757’şer bin lira ağır para cezasına çarptırılan işadamı Cavit Çağlar, oğlu Mustafa Çağlar, dayısı Şükrü Şankaya dayısının oğlu, Şenol Şankaya ve Ergun Evcil’in ‘dolandırıcılık’ cezalarının onanmasını istedi. Başsavcılık diğer 30 sanığın da 2 yıl 7 ay 3’er gün ağır hapis ve aynı miktarda para cezasına çarptırılmasına ilişkin hükmün de onanması görüş bildirildi.

TEMYİZDE İLK AŞAMA TAMAM:

Bursa 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 35 sanık hakkında verdiği mahkumiyet kararının Çağlar ve öteki sanıklar tarafından temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na geldi Başsavcılık, hazırladığı tebliğname ile dava dosyasını temyiz incelemesini yapacak olan Yargıtay 11. Ceza Dairesi’ne gönderildi. Tebliğnamenin daire için bağlayıcılığı bulunmuyor.

ONANIRSA ÇAĞLAR HAPSE GİRECEK:

Daire cezayı onarsa, Çağlar ve öteki sanıklar hapse girecek. Tebliğnamede suç tarihi 16 Kasım 1998 olarak gösterildi. 7.5 yıllık zamanaşımı süresi bulunduğu için daha 1 yıla yakın bir süre bulunuyor.

KARAR USUL VE YASAYA UYGUN:

Başsavcılığın üç sayfalık tebliğnamesinde, Yargıtay’ın daha önceki ‘bozma’ kararına uyularak verilen kararda, iddia ve savunmaların temyiz denetimini sağlayacak biçimde ve eksiksiz sergilendiği, iddiaların özleri değiştirilmeksizin tartışılıp yeterli gerekçeyle karşılandığı belirtildi.

ÜST SINIRDAN CEZA İSABETLİ:

Cavit Çağlar, Mustafa Çağlar, Şükrü Şankaya, Şenol Şankaya ve Ergun Evcil hakkında ‘alt sınırın üzerinden ceza tayin edilmesinin dosya kapsamına ve daha önceki bozma kararına uygun olduğu’ vurgulanan tebliğnamede, suçun çeşitli tarihlerde zincirleme olarak işlendiği ve suça konu değerin ‘pek fahiş olması’ nedeniyle ağır hapis ve ağır para cezalarının artırılmasında isabetsizlik bulunmadığı belirtildi. Vekalet ücretinin müdahiller yerine vekiller yararına hükmolunmasının yasaya aykırı olduğu, ancak bunun temyiz incelemesini yapacak daire tarafından düzeltilebileceği ifade edilen tebliğnamede, Bursa 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararının düzeltilerek onanması istendi.

Kime ne kadar ceza verilmişti

BURSA 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Cavit Çağlar, oğlu Mustafa Çağlar, dayısı Şükrü Şankaya, dayısının oğlu Şenol Şankaya ve Ergun Evcil hakkında Türk Ceza Kununu’nun (TCK) ‘dolandırıcılığı’ düzenleyen 504. maddesi diğer maddeleri uyarınca sonuç olarak 3 yıl 10 ay 20’şer gün ağır hapis cezası ve 189 trilyon 69 milyar 962 milyon 757’şer bin lira ağır para cezasına çarptırmıştı. Mahkeme, 30 sanığı da yine TCK’nin 504 ve diğer maddelerin göre sonuç olarak 2 yıl 7 ay 3’er gün ağır hapis ve 189 trilyon 69 milyar 962 milyon 757’şer bin lira ağır para cezasına mahkum etmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle