GeriEkonomi Başkanlar vergi için Köşk'e çıktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başkanlar vergi için Köşk'e çıktı

Büyükşehir belediyelerinin il sınırları içinde toplanan vergilerden aldıkları paylara yeni düzenleme getiren yasa dolayısıyla çıkan tartışma dün Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in de devreye girmesiyle Çankaya Savaşı'nın başlamasına neden oldu.

Ankara ve İstanbul büyükşehir belediye başkanları dün Sezer ile ayrı ayrı görüşüp, Sezer'den incelemesinde olan yasayı iptal etmesini isterken, İzmit dışındaki diğer 14 büyükşehir belediye başkanı da karşı atağa geçti. Türk Belediyeler Birliği ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak da önceki gün Sezer'e bir mektup gönderip, Ankara ve İstanbul'un yakınmalarının gerçekçi olmadığını bildirdiğini, ayrıca kendisinden de 14 büyükşehir belediye başkanı adına randevu talep ettiğini açıkladı. Sezer, dün Gökçek ve Gürtuna'ya ayrı ayrı randevu verdi. Gökçek, yarım saat kadar süren görüşmesinin ardından, ‘‘Cumhurbaşkanımız, konuya zaten vakıf. Birkaç soru sordu, onları yanıtladık. Kendileri, konuyu incelediğini, değerlendirmeye aldığını ifade ettiler’’ dedi.

Sezer'i ziyaretinin ardından Gökçek, Ankara milletvekilleri ve belediye başkanlarıyla biraraya gelerek, yasa hakkında görüştüler. Görüşmenin ardından basının karşısına çıkan Gökçek, yasayla Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin kaybının 200 trilyon lira civarında olacağını tahmin ettiklerini söyledi. Gökçek'in ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna Köşk'e çıktı. Gürtuna, Sezer ile görüşmesi için saat 14.00'de Köşk'e girdi. Köşk'te yaklaşık 1.5 saat kalan Gürtuna, çıkışta açıklama yapmadı. Sezer'in Gürtuna ile görüşmesi devam ederken Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu da haftalık olağan görüşmesi için saat 14.25'de Köşk'e giriş yaptı. Gürtuna'nın bir sürede de Köşk bürokratları ile görüştüğü öğrenildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle