GeriEkonomi Başkan Erçel, artık üç bankanın patronu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başkan Erçel, artık üç bankanın patronu

Merkez Bankası Başkanı'na sektörde her zaman ‘‘bankaların patronu’’ gözüyle bakılır. Ancak, son gelişmeler, Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel'i gerçek anlamda ‘‘banka patronu’’ yaptı. Sektördeki üç banka, Türkbank, Bankekspres ve Interbank artık Erçel'den soruluyor.

Bursa Milletvekili Cavit Çağlar'a ait Interbank'a Merkez Bankası Mevduat Sigorta Fonu'nun el koymasıyla birlikte, Başkan Gazi Erçel, üç bankanın patronu haline geldi. Mevduat Sigorta Fonu'nun daha önce el koyduğu Türk Ticaret Bankası ve Bankekspres'in ardından kervana Interbank'ın da katılmasıyla, Fon kapsamına giren banka sayısı üçe çıkmış oldu. Her ne kadar Mevduat Sigorta Fonu, Merkez Bankası bünyesinde ayrı bir yönetimi olsa da, sonuçta Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel bu üç banka üzerinde söz sahibi konumuna geldi.

SATALIM DERKEN

Merkez Bankası bünyesindeki Mevduat Sigorta Fonu, geçen yıl önce Türk Ticaret Bankası'na el koydu. Merkez Bankası'nın burada hedefi zayıf kalan bankaya biraz kaynak aktarıp, ayağa kaldırmak, sonra da iyi bir fiyata satmaktı. Yani, bir anlamda Türkbank bir süre ‘‘banka hastanesi’’nde kalıp, sonra iyileşip, piyasaya çıkacaktı.

Merkez Bankası bu hedef doğrultusunda Türk Ticaret Bankası'na Mevduat Sigorta Fonu'ndan 400 milyon dolar aktardı. Banka üzerindeki bütün tartışmalara, Alaattin Çakıcı'nın devreye girmesine rağmen, Özelleştirme İdaresi'nin desteğiyle Mevduat Sigorta Fonu ihale açtı. Türkbank'a bu ihalede Korkmaz Yiğit 600 milyon dolarla en yüksek teklifi verdi. Yiğit'in elinde o günlerde Bankekspres de bulunuyordu.

Ancak, yaşanan kaset skandalları, ihaleye fesat karıştırmalar, satışı tümüyle tersine çevirdi. Mevduat Sigorta Fonu, Türkbank'ı satamadığı gibi, bir de Bankekspres'e el koymak zorunda kaldı. Merkez Bankası, Bankekspres'e de yine Mevduat Sigorta Fonu'ndan 250 milyon dolar kaynak aktardı.

Merkez Bankası Mevduat Sigorta Fonu, iki bankanın durumunu düzeltmeye çalışırken, bu kez ‘‘banka hastanesi’’ne Interbank düştü. Mevduat Sigorta Fonu'nun Interbank'a ne kadar kaynak aktaracağı konusu tam netlik kazanmadı. Ancak, bankanın toplam mevduatı 450 trilyon lira dolayında bulunuyor. Mevduat Sigorta Fonu'nun bu durumda Interbank'a 300-350 milyon dolar kaynak aktarabileceği belirtiliyor.

KAMU BANKALARI ARTTI

Türkiye'de ana kamu bankaları Ziraat Bankası, Emlak Bankası, Halkbank ve Vatıflar Bankası'ndan oluşuyor. Her hükümet kuruluşunda, bu bankaların bakanlıklar arasında paylaşımı sorun oluyor. Bakanlar, etki alanlarını geniş tutabilmek için kamu bankalarından en az birinin kendilerine bağlı olması konusunda mücadele veriyor.

Son gelişmelerle birlikte, mevcut kamu bankaları arasına Türkbank, Bankekspres ve Interbank da katılmış oldu. Her ne kadar doğrudan kamunun olmasa da, Mevduat Sigorta Fonu dolayısıyla bu bankalar da bir anlamda devlet bankası haline dönüştü.

Fon, bankaları kâra geçiriyor

Merkez Bankası yetkilileri, Bankekspres'in beklendiğinden daha hızlı düze çıkarıldığını savunuyor. Yetkililer, Bankekspres'in adım adım kâra da geçtiğini, mevcut müşterilerinin yanısıra yeni mevduat da toplamaya başladığını vurguluyorlar. Bir yetkili, ‘‘Gerek Türkbank'ın, gerek Bankekspres'in, gerekse şimdi Interbank'ın Ziraat Bankası'ndan bir farkı yok. Çünkü, arkasında Merkez Bankası, dolayısıyla devlet var. Devletten daha garantili ne olabilir ki?’’ dedi.

Bir bankacı da, Bankekspres'in kâra geçme formülünü şöyle açıkladı:

‘‘Merkez Bankası Mevduat Sigorta Fonu, Bankekspres'e 250 milyon dolar aktardı. Aktarılan bu kaynakla sadece gidip Hazine Bonosu, devlet tahvili alsalar, banka yine kârlı olur. İşin en kolay yöntemi bu.’’
Yorumları Göster
Yorumları Gizle