GeriEkonomi Basit harf hataları tapuyu zarara soktu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Basit harf hataları tapuyu zarara soktu

Basit harf hataları tapuyu zarara soktu
refid:27001984 ilişkili resim dosyası

HAZİNE’nin tapu aleyhine açılan düzeltme davaları nedeniyle zarar etmesi Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nü harekete geçirdi.

Bu nedenle tapu personeline, “Davaların ad, baba adı, cinsiyet, doğum tarihi gibi kimlik bilgilerinin tapu siciline eksik ya da hatalı işlenmesinden doğan basit yazım hatalarından kaynaklandığını asla unutmayın. Hak kayıplarına, mülkiyet aktarımına, Hazine zararına neden olmamak için yazım hatalarına azami dikkat ve özen gösterin” uyarısı yapıldı.

ADİ YAZIM HATALARI YAPILIYOR
Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Davut Güney, tapunun başını ağrıtan düzeltim davalarıyla ilgili bir genelgeyle uyarıda bulundu. Taşınmazların, kadastro tespiti ya da tapuya tescili sırasında mülkiyet hakkı sahibinin adı, soyadı, baba adı, cinsiyeti, doğum tarihleri gibi kimlik bilgilerinin kayda eksik ya da hatalı işlenmesinin kayıt düzeltme davalarının kaynağını oluşturduğunu belirten Güney, Hazine’nin zarara uğramaması için şu noktalara dikkat edilmesini istedi:

“Bu tür taleplerde kimlik bilgileri düzeltilirken, taşınmaz malikinin değişmemesi, mülkiyet aktarımına neden olunmaması gerekir. Kayıt düzeltme veya tespit taleplerinde mahkemece sağlıklı bir inceleme yapılmalı, kayıt malikiyle ismi düzeltilecek kişinin aynı kişi olduğu kuşkuya yer vermeyecek şekilde saptanmalıdır. Tüzük kuralları uyarınca resen düzeltilmesi mümkün olan basit yazı yanlışlıkları (adi yazım hataları) dışında, mahkeme kararı olmadıkça, hiçbir düzeltmede bulunamaz. Uygulamada en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında ise tapuda isim tashihi, tapu kaydında düzeltim davası adı altında tapu iptal davalarının açılması, hak sahibi olmayanlar tarafından dava açılması,
mülkiyeti ihlal edilen kişiler hasım mevkine alınmaksızın Tapu Müdürlüğü husumetiyle davaların açılıp görülmesi gibi konulardır.

HATALARI GÖZDEN KAÇIRMAYIN
Bu tür davaların, konusu tapu kaydında düzeltim ya da isim tashihi davası olsa bile süre geçirilmeksizin takibi için Hazine avukatlığına bildirilmesi veya muhakkak mahkeme kararlarının temyiz edilmesinin sağlanması büyük önem taşımaktadır. Tapu kaydında düzeltim davalarının ad, soyad, baba adı, cinsiyet, doğum tarihleri gibi kimlik bilgilerinin tapu siciline eksik ya da hatalı işlenmesinden doğan basit yazım hatalarından kaynaklanan bir dava olduğu asla gözden kaçırılmamalıdır.”

ecelikkan@hurriyet.com.tr


Yorumları Göster
Yorumları Gizle