GeriEkonomi Başçı'dan Başbakan'a faiz cevabı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başçı'dan Başbakan'a faiz cevabı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan TCMB Başkanı Erdem Başcı'yı kabul etti. Görüşmenin ardından açıklama yapan Başçı, Başbakan Erdoğan'ın "sıfır reel faiz" istemini değerlendirerek "Bunlar enine boyuna üzerinde çalışılması gereken teknik konular. Ayaküstü konuşmak doğru olmaz" dedi.

Başbakanlık Merkez Bina'daki görüşmenin ardından açıklama yapan Başçı görüşmenin bir nezaket ziyareti olduğunu belirterek Başbakan Erdoğan'ın Ankara dışındaki yoğun programı nedeniyle ziyaretin bugüne kaldığını kaydetti. Başçı görüşmeyi "Kendileri ile hem bu göreve başlama sebebiyle kısa bir görüşme yaptık aynı zamanda da özellikle içinde bulunduğumuz siyasal ortamda karşılaşabileceğimiz senaryolar, dünyada ekonomik senaryolar var. Neler olabilir. Onunla ilgili bizim enflasyon raporunda değindiğimiz senaryoların üzerinden geçtik. Bunlara karşı gerek Merkez Bankası gerek hükümet tarafında alınabilecek tedbirler politika önlemleri, bunlar konusunda kendilerine bilgi sunduk. Ve bu tür bilgilendirmenin mümkünse eğer ayda en az bir defa olmasında fayda olduğunu kendilerine belirttik. Kendileri bunu olumlu karşıladılar. Böyle bir başlangıç görüşmesi olmuş oldu" sözleriyle değerlendirdi.

Basın mensuplarının Başbakan Erdoğan'ın "sıfır reel faiz" konusundaki Merkez Bankası'na serzenişte bulunduğu sözlerini hatırlatması üzerine ise Başkan Başçı "Teknik konuların spesifik detaylarına girmiyoruz. Ama sonuçta bu sayın Başbakanımızın bir idealidir. O konuda ben daha fazla bir şey söyleyemem" dedi. Başçı sıfır faizin gerçekleşme ihtimali olup olmadığı yönündeki bir soruyu ise "Bunlar enine boyuna üzerinde çalışılması gereken teknik konular. Ayaküstü konuşmak doğru olmaz" şeklinde yanıtladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle