GeriEkonomi Başçı: Krizi görmeden faiz cephanemizi harcamayız
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başçı: Krizi görmeden faiz cephanemizi harcamayız

Başçı: Krizi görmeden faiz cephanemizi harcamayız
refid:21527198 ilişkili resim dosyası

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın politika faizinin gözden geçirilmesi gerektiği yönündeki eleştirisine, “Politika faizi bir cephanedir, büyük bir kriz olmadan kullanmayız. Türkiye’nin freni de, gaz pedalı da sağlam. Şimdilik frenden ayağı çekmek yeterli” dedi.

Başçı, Lehman Brothers benzeri bir kriz, kurda ve enflasyonda büyük hareket olmadan faizde indirim yapmayacaklarını kaydetti. Başçı, yüzde 5.75 olan politika fazinini değişmesinin Para Politikası Kurulu’nda gündeme alınmadığını ifade etti.

Faiz koridoru cesaret istiyor

Faiz koridorunu diğer merkez bankalarının da kullanmak istediğini ama cesaret istediğini kaydeden Başçı,  rezerv opsiyonu katsayısının (Rok) başarılı bir Türk icadı yorumunda bulundu. Faiz koridorunun üst bandını yüzde 10’a düşürdüklerini hatırlatan Başçı, “Bundan sonra sıkılaştırma yapsak bile faiz yüzde 9.5’i geçmez; bu da bankaların ticari kredilerindeki faizleri düşürmeye başlamasına neden oldu” dedi.  Konuşmasında büyümeye ilişkin tahminlerde bulunan Başçı şunları kaydetti:

Potansiyel büyüme yüzde 5

“Türkiye’nin potansiyel büyümesi yüzde 5, bunun için fiyat istikrarı ve finansal istikrar gerekiyor. Türkiye verimlilik artırıcı adımlar atabilirse yüzde 7.5 büyüyerek 2023 hedefi olan kişi başına 25 bin dolarlık gelir hedefine ulaşabilir. Türkiye’de büyüme bu yıl yüzde 3-4 arasında kalır. Gelecek sene büyüme yüzde 4-5 arasında olur. İhracat gelecek yıl artmaya devam edecek; ihracat ne kadar artarsa biz de iç talebin büyümesine o kadar izin verebiliriz. Türkiye’de dengeli şekilde ılımlı büyüme devam edecek; 2013 bu yıldan daha iyi bir yıl olacak gibi görünüyor.”

Enflasyonda ciddi düşüş göreceğiz

ENFLASYONA da değinen Erdem Başçı, “Son çeyrekte enflasyonda ciddi düşüş göreceğiz, 2013’ün ortalarında enflasyonda yüzde 5’i görürüz. Çekirdek enflasyon daha erken bir dönemde yüzde 5’i görecektir. Yıl sonunda enflasyon tahminimiz yüzde 6.2, kamu zamları yıl sonu için yukarıi yönlü risk oluşturabilir. Bu yıl son çeyrekten son çeyreğe büyümeyi yüzde 4 civarında bekliyoruz” dedi.

Kredilere fren için bir sebep yok

İHRACATTAKİ fiyatlar nedeniyle cari açıktaki iyileşmenin gecikmeli olduğunu belirten Başçı, kredilerin daha fazla frenlenmesi için sebep olmadığını ifade etti. “TL şu anda makul seviyede” diyen Başçı, TL’nin değeri konusunda bir hareket yapmaya ihtiyaç olmadığının altını çizdi. Başçı, geri dönmeyen çeklerdeki artışın yakından izlenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle