GeriEkonomi Başçı: Kredi notlarının önemi giderek azalıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başçı: Kredi notlarının önemi giderek azalıyor

Başçı: Kredi notlarının önemi giderek azalıyor
refid:19795296 ilişkili resim dosyası

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Davos’ta katıldığı oturumda uluslararası kredi değerlendirme kuruluşlarını değerlendirdi.

Başçı, kredi notlarının giderek önemi azalacak. Kredi derecelendirme kuruluşları sadece Türkiye’den değil dünyanın her tarafından çok eleştiri alıyor. Bu anlamda sistem yeniden gözden geçirilmeli. Onların rolü finans sisteminde azalması yönünde, Finansal İstikrar Kurulu’nda ve G-20’de önemli çalışmalar yürütüyoruz. Bunun faydasını ileride göreceğiz” dedi.
1 dolar 2 lira olmaz
2010 yılının sonlarına doğru “1 dolar 1 TL olacak mı?” konusunun çok konuşulduğuna dikkati çeken Başçı, şunları söyledi: “Onun biz finansal istikrar açısından son derece büyük sıkıntılar doğuracağını, çünkü cari açığın hızla büyümekte olduğunu gördük ve ‘Buna karşı durmak gerekir’ dedik. Buna karşı politikalarımızı değiştirdik ve şekillendirdik. Şimdi geçtiğimiz yıl sonuna doğru ‘1 dolar 2-2.5 lira olur mu?’ diye tekrar konuşulmaya başlandı. Hayır, olmaz. Eğer olursa enflasyon konusunda, hedefin zaten üzerindeyiz, çok daha fazla üzerinde olmamız söz konusu olur ve fiyat istikrarı tehlikeye girer. Fiyat istikrarı Türkiye’nin en değerli varlığı. Onu kolay kazanmadık.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle