GeriEkonomi Başbakan’ın istifa resti yetmedi Slovakya ‘Kriz Fonu’na fren koydu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başbakan’ın istifa resti yetmedi Slovakya ‘Kriz Fonu’na fren koydu

Başbakan’ın istifa resti yetmedi Slovakya ‘Kriz Fonu’na fren koydu
refid:18961853 ilişkili resim dosyası

Euro Bölgesi’nin borç krizindeki ülkeler için devreye sokmaya hazırlandığı 440 milyar Euro’luk Avrupa Mali İstikrar Fonu’nun genişletilmesine Slovakya parlamentosundan onay çıkmadı. Slovakya Başbakanı Iveta Radicova’nın istifa resti, Slovakya parlamentosunun çoğunluğunu ikna etmeye yetmedi.

BORÇ krizi yaşayan Euro Bölgesi ülkelerini kurtarmak için hayati öneme sahip 440 milyar Euro’luk Avrupa Mali İstikrar Fonu’nun (EFSF) genişletilmesine Slovakya’dan onay çıkmadı. 16 Euro üyesi ülke EFSF’yi onaylarken, bir tek Slovakya’dan onay çıkmaması krizdeki Avrupa’yı sarstı, borsaları vurdu.
10 saatlik oylama
Dün Slovakya parlementosunda kriz yaratan EFSF oylaması 10 saatlik görüşmeler sonrasında 21 milletvekilinin ‘evet’ oyuna rağmen kabul edilmedi. 4 partiden oluşan 1 yıllık koalisyon hükümeti oylamayla birlikte çatırdarken, Başbakan Iveta Radicova’nun önümüzdeki günlerde istifa etmesi bekleniyor. Zaten oylama öncesinde Radicova, EFSF’nin parlementodan geçmemesi halinde istifa edebileceğini açıklamıştı. Radicova, daha sonra bu açıklamasını yumuşatarak, EFSF’nin hafta içinde parlementoda bir kez daha oylanacağını söylese de hükümetin düşeceğine artık kesin gözüyle bakılıyor.
Vergi verenleri koruduk
Koalisyon üyelerinden Liberal Özgürlük ve Dayanışma Partisi (SaS) Başkanı ve aynı zamanda parlemento sözcüsü Richard Sulik, “Oylama sonucunda Avrupa’da vergi verenlerin 300 milyar Euro’sunun koruyarak batık bankalar için kullanılmasının önünü kestik” dedi.
Slovakya Ekonomi Bakanı Ivan Miklos ise oylama öncesinde, “Slovakya’nın imajı lekelense de fonun büyümesi bu hafta içinde mutluka kabul edilecektir” dedi. Euro Bölgesi ülkelerini krizden kurtarmak için büyük önem taşıyan Avrupa Mali İstikrar Fonu’nun (EFSF) genişletilmesine yönelik planların 17 Euro üyesi tarafından onaylanması gerekiyor. Önceki akşam Malta’nın onayıyla dün gözler Slovak’ya ya çevrilmişti.
Cehenneme giden yol
Koalisyon üyelerinden Liberal Özgürlük ve Dayanışma Partisi (SaS) Başkanı Richard Sulik, “Oylamaya katılmanın Euro Bölgesi kurtarma fonunun onaylanması şansının kaybedilmesi olduğunu” söyledi. Oylamayı koalisyon hükümeti için bir güven oylaması yapmayı reddettiklerini belirten Sulik, bunu güven oylaması haline getirmenin kurtarma fonlarının kabul edilmesini tamamen başarısızlığa uğratacağını ifade etti. Sulik, EFSF’nin büyütülmesini ‘cehenneme giden yol’  olarak tanımladı.
Ancak EFSF’nin onaylanması yönünde bir uzlaşma sağlayamayan Radicova, EFSF’nin parlamentoda onaylanmaması halinde istifa edeceğini ifade etti.

440 milyon Euro’luk fon 2 trilyona çıkmalı

GEÇEN temmuz ayında üzerinde uzlaşılan planlara göre, 440 milyar Euro’luk EFSF’NİN daha da büyütülmesi öngörülüyor. Ayrıca, fonla Euro bölgesi ülkelerinin borç tahvillerinin satın alınması ve üye ülkelerle, bu ülkelerin bankalarına kredi verilmesi öngörülüyor. Ancak şimdi bu planlar da yetersiz bulunuyor. Piyasalar, fonun etkili olabilmesi için, fondaki paranın 2 trilyon Euro’ya yükseltilmesi gerektiğini belirtiyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel geçen Pazar günü Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’yle yaptığı görüşmeden sonra, ‘2 ülkenin de Avrupa bankalarını borç krizinden korumak için gerekeni yapma konusunda kararlı olduğunu’ söylemişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle