GeriEkonomi Başbakan hakaret ediyor, ayda 650 milyon liralık iş yapıyoruz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başbakan hakaret ediyor, ayda 650 milyon liralık iş yapıyoruz

Başbakan hakaret ediyor, ayda 650 milyon liralık iş yapıyoruz
refid:14768459 ilişkili resim dosyası

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, kurum olarak 7 yılda 430 bin konut yaptıklarını hatırlatarak 2011 sonundaki hedeflerinin 500 bin konut olduğunu açıkladı.

TOKİ Başkanı Bayraktar, Başbakan Erdoğan ile daha önce İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde de birlikte çalıştıklarını, KİPTAŞ’ta 11 bölgede 17 bin konuta imza attıklarını hatırlatarak, “15 Aralık 2002’de, TOKİ’de göreve başladım. Sayın Erdoğan lütfetti, bana göev verdi. TOKİ, o ana kadar 19 yılda 40 bin konut yapmıştı. Erdoğan bana, ‘Yılda 50-100 bin konut yapacaksınız’ dedi. Bugün 430 bin konuta ulaştıysak, liderin, siyasi iradenin bundaki rolü çok fazla” dedi. Babıali Buluşmaları’nın konuğu olan TOKİ Başkanı, Türkiye’de 14 milyon konutun en az 3 milyonunun acilen yenilenmesi gerektiğini belirtti, buna ilave olarak her yıl en az 600 bin konut üretilmesi gerektiğinin altını çizdi. Erdoğan Bayraktar, İspanya ve Güney Kore örneğini verirken şöyle konuştu:

Açıkgözler işe sokulmadı

“1960’larda İspanya ve Güney Kore ile ekonomik olarak aynı seviyedeydik. İspanya, AB’ye girdikten 10 sene sonra, Güney Kore ise kişi başına milli gelirin 15 bin doarı aşmasından sonra gecekonduyu bitirdi. Bu iki ülkede konutla ilgili kurum ve kuruluşlar, bakanlıklar 2-3 kez kapandı. Biz de benzer gelişmeler oldu. Sandıklar, fonlar kapandı. TOKİ, bakanlığa bağlıyken Başbakanlığa bağlandı. Olumsuz kooperatif örnekleri yaşandı. TOKİ olarak Başbakanlığa bağlandıktan sonra Sayın Erdoğan, zaman zaman iş konusunda sert davransa ve hakaret edici konuşsa da, çok ciddi destekledi. Üzerimize gelenleri engelledi, paratoner oldu. Açıkgözlerlerin bu işe fazla sokulmaması açısından liderin önemi büyük. Bugün ayda 400 milyon lira ila 650 milyon lira arasında hakediş ödüyoruz.İhalelerde çok ince eleyip sık dokuyoruz.”

100 biner nüfuslu 16 şehir kurduk

TOKİ’nin 7 yılda sadece 430 bin konut ve bu konutlara ait sosyal donatılar yapmadığını, 70 hastane, 81 sağlık ocağı, 625 ilköğretim okulu ve lise, yüzlerce spor salonu, camiler ve kültür tesisleri de inşa ettiğini bildiren Erdoğan Bayraktar, “Bütün bu yaptıklarımız, başka bir ifadeyle, 100 binin üzerinde nüfuslu 16 tane şehir kurmaya eşit” dedi.

100 lira taksitle konut

TOKİ’nin halen 81 vilayetin tamamında ve toplamda 800 ilçede konut yaptığını, bu konutların sosyal donatılarının da yapıldığını söyleyen Erdoğan Bayraktar, “Fakir-fukaraya, aylık 100 lira taksitle konut veriyorsunuz... Bu projelere 5 misli, 10 ve 15 misli talep geliyor. Bu bizi motive ediyor” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle