GeriEkonomi Başbakan elbette ekonominin başı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başbakan elbette ekonominin başı

Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Güneş Taner, dün katıldığı Ziraat Bankası Krediler Yüksek Kurulu toplantısının çıkışında bir gazetecinin, ‘‘Başbakan ekonominin patronu benim deyip size konuşma yasağı koymuş, doğru mu?’’ sorusuna sinirlenerek ‘‘Böyle soru olur mu? Ben atanmış değil seçilmişim’’ yanıtını verdi. Ancak Taner, bu yanıtını ‘‘Başbakan Hükümetin başıdır, dolayısıyla ekonominin de başıdır’’ diyerek düzeltti.

Taner, kamuoyunda tepki çeken, geçen hafta sonunda Başbakanla birlikte bazı banka sahipleriyle yaptığı toplantıyı savundu. Dün katıldığı Ziraat Bankası Krediler Yüksek Kurulu'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Taner, bu toplantının hatırlatılması üzerine, kendisinin bu konuda Bankalar Birliği ile de görüştüğünü, Bankalar Birliği tarafından temsil edilmediğini veya yeteri kadar aynı görüşleri dile getirmediklerini savunan küçük ve orta ölçekli bankaların da Başbakan'a görüş beyan etmek istediklerini söyledi.

Bunun en doğal hakları olduğunu ve bu bankalarla biraraya geldiklerini söyleyen Taner, şunları kaydetti:

‘‘Görüşlerini ifade ettiler. Yeni tasarıdaki beklentileri ve algılamaların bir kısmının yanlış olduğu, uygulamanın ise ne şekilde yapılacağı ve sistematiğin de değişmeyeceği anlatıldığında, ama bu arada bir iki ufak rötuşla, sistemdeki bazı zorlukların daha kolay aşılacağı kanaatine varıldı. Bankalar gayet memnun olarak ayrıldılar. Kanatimce küçük bankaların bu toplantısı fevkalade yararlı olmuştur. Çünkü rekabet unsurunu büyük bankalara rağmen yerine getiren küçük bankalar, bu farklılıklarını ve işleyişteki dinamizmi ortaya koyarak büyüklerin ataletiyle aralarındaki farkı sergilemişler, bundan dolayı da büyük bankaların elde edemedikleri sonucu bankacılık sistemi adına elde etmişlerdir. Bu manada güzel bir hareket olmuştur.’’Yorumları Göster
Yorumları Gizle