GeriEkonomi Basamakları sıçrayarak çıkıyoruz Tüpraş’la Akdeniz devi oluyoruz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Basamakları sıçrayarak çıkıyoruz Tüpraş’la Akdeniz devi oluyoruz

Basamakları sıçrayarak çıkıyoruz Tüpraş’la Akdeniz devi oluyoruz
refid:3980877 ilişkili resim dosyası

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, "Koç Topluluğu, Tüpraş ve diğer enerji şirketleriyle birlikte Akdeniz bölgesinin enerji alanındaki en büyük oyuncularından biri olacak" dedi. Koç, dünya liginde basamakları sıçrayarak çıktıklarını söyledi.

KOÇ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, "Koç Topluluğu’nda bulunan Tüpraş da, diğer enerji faaliyetleri ile birlikte, Akdeniz bölgesinin enerji alanındaki en büyük oyuncularından biri olacak" dedi. Koç Topluluğu tarafından topluluk bayileri ile bir araya gelmek ve görüş alışverişinde bulunmak amacıyla 2003 yılında başlatılan "Anadolu Buluşmaları" toplantılarının dokuzuncusu, Antalya’da gerçekleştirildi.

2006 DAHA İYİ OLACAK:

2005’in, Türkiye’nin birçok alanda ev ödevlerini yerine getirdiği ve AB ile müzakere sürecini başlattığı bir yıl olduğunu belirten Koç, 2005’in aynı şekilde ekonomik olarak makro dengelerin kurulduğu, büyümenin güçlü bir biçimde devam ettiği, yabancı sermaye akışının hızlandığı bir yıl olduğunu vurguladı. Koç, 2006 konusunda ise ":irçok açıdan, geçen yıla oranla daha da iyi bir sene olacağını umut ediyorum" dedi. Öncelikle bugüne kadar ülke olarak dengeleri oturtma çalışmalarının yürütüldüğünü, bundan sonra ise gelişmiş ülkelerle aradaki mesafenin kapatılması için çaba harcanması gerektiğini vurgulayan Koç, "Özelikle ekonomik açıdan kurmuş olduğumuz disiplin ve sistemi kararlılıkla sürdürmemiz gerekiyor" diye konuştu.

MÜZAKERELER ZORLU GEÇECEK:

Öne çıkacak başka bir konunun ise Avrupa Birliği (AB) ile müzakere sürecinde yaşanması muhtemel sorunlar olduğunu anlatan Koç, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Hepimiz biliyoruz, müzakere süreci zorlu geçecek. Bu dönemde bazı alanlarda bütünüyle yapısal dönüşüm sağlanmalıdır. Tartışmamız gereken önemli diğer bir nokta da, müzakerelerin başlamasıyla birlikte ortaya çıkan siyasi tartışmalar. Siyasi istikrarı bozabilecek bu tartışmaların zaman zaman ciddi krizler yarattığını görüyoruz. AB karşıtlarının ekonomik ve siyasi alanlarda eleştiri dozunu aşan lobilerinin etkisi sık sık karşımıza çıkıyor. Ancak burada asıl önemli olan, yöneticilerin de, bu lobi faaliyetleri karşısında kararlı duruşlarını kaybetmiyor olmalarıdır."

YAPI KREDİ HAMLESİ:

Koç, büyük satın almaları gerçekleştirdikleri 2005’in kendilerini dünya liginde daha da ön sıralara taşıdığını söyledi. Koç, şu görüşleri aktardı: "Finans sektöründe, ortağımız UniCredit ile birlikte Yapı Kredi Bankası’nı satın alarak büyük bir hamle gerçekleştirdik. Perakendecilik sektöründeki liderliğimiz Tansaş’ın da bünyemize katılmasıyla, açık ara bir üstünlüğe dönüştü. Tüpraş’ın Koç ailesine dahil olmasının anlamı bizler için çok büyük."

SIÇRAYARAK ÇIKIYORUZ.

Yüzyılın en büyük ve en stratejik sektörü olan enerjide, Koç Topluluğu’nun önemli bir pozisyona sahip olduğunu vurgulayan Koç, bir yandan mevcut işleri büyütürken, bir yandan da yaptıkları stratejik planlar doğrultusunda sıçramalı bir büyüme gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Koç, şöyle konuştu: "Daha birkaç yıl önce global pazarda etkin bir dünya şirketi olma hayallerimiz, hedefimiz haline geldi. Dünyanın en büyük şirketleri arasındaki sıralamada, basamakları sıçrayarak çıkıyoruz. Bu çıkışı yaparken güvencemiz, topluluğumuzu oluşturan ortak akıl, ortak heyecan ve ortak tecrübe."

Siyasi istikrar ve AB şemsiyesi çok gerekli

MUSTAFA
Koç, İran, Irak gibi ülkelerde yaşanan sorunlara değinerek, Türkiye’nin çevresindeki Ortadoğu ülkelerinin, özellikle Filistin seçimleriyle birlikte yepyeni gerilimler getirebileceğini belirtti. Koç, "İşte böylesine bir coğrafyanın ortasında iken ülkemiz açısından kritik bir dönemeçteyken, içerde siyasi istikrara, dışarıda ise AB şemsiyesine ne kadar çok ihtiyacımız olduğu kendiliğinden ortaya çıkıyor" dedi.

Gerekirse Tüpraş için AİHM’e gideriz

TÜPRAŞ’
ın satışının iptali için Danıştay’da açtıkları iptal davasında yürütmeyi durdurma kararı alan Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, KoçHolding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’u hukuka saygılı olmaya çağırarak, "Tüpraş’ı geri verin" dedi. Öztaşkın, Koç’un Van 100. Yıl Üniversitesi Rektörü Yücel Aşkın’ın tutuklanma sürecindeki "hukuka saygı" çağrısını hatırlatarak, "Sayın Koç, nasıl o olayda hukuka saygılı olunmasını istediyse, şimdi de burada hukuka saygılı olmalıdır" dedi. Tüpraş’ın geri verilmemesi halinde üretimden gelen güçlerini kullanarak, fiili durum yaratacaklaranı söyledi. Öztaşkın, "Kanuni olmayan bir işyerinde çalışmak istemeyebiliriz, öyle değil mi?" diye konuştu. Yürütmeyi durdurma kararına rağmen Tüpraş’ın hala geri verilmemesi konusunda ÖİB’i de uyaran Öztaşkın, "Makul bir süre daha bekleyeceğiz. Vermezlerse ÖİB yetkilileri hakkında ceza davası açacağız. Çünkü suç işliyorlar. Aslında onların derhal istifa etmesi gerekir" dedi. "Hukuk ya vardır ya yoktur" diyen Öztaşkın, konuyu AİHM’ye kadar götürmeye de kararlı olduklarını söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle