GeriEkonomi Bartın-Amasra Tüneli'nin açılışı yapıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  27
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bartın-Amasra Tüneli'nin açılışı yapıldı

Bartın-Amasra Tüneli'nin açılışı yapıldı
refid:27840846 ilişkili resim dosyası

Bin 75 metre uzunluğundaki Bartın-Amasra Tüneli, düzenlenen törenle açıldı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan, tüneli, daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, başbakanlığı döneminde yaptığı gibi, kendi kullandığı makam otomobilini kullanarak geçti. Bartın-Amasra arasında önemli bir rahatlama yapartaması beklenen tünelin inşaatına 2,5 yıl önce başlanmıştı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, "Aşılmaz' denilen dağları aşmak, 'geçilmez' denilen vadileri geçmek için adeta seferberlik ilan ettik" dedi. Elvan, Bartın-Amasra Tüneli'nin açılış töreninde, Bartın'ı komşu illere, başkente ve dünyaya bölünmüş yollarla bağlamaya kararlı olduklarını söyledi.

Kentin, çevre yolu ihtiyacını bildiğini ve bu konuda gerekli talimatları verdiğini ifade eden Elvan, şöyle konuştu:

Bartın-Amasra Tünelinin açılışı yapıldı

"Bizim yol yapmaktan, tünel açmaktan, köprüler, viyadükler yapmaktan muradımız, milletimizin gönlünü yapmak, gönlünü açmaktır. Cumhuriyet tarihi boyunca yapılan bölünmüş yolun 9,5 kat fazlasını son 11 yılda tamamladık. Amasra, Bartın'ın turizm kapısı. Yolcu limanına gemiler yanaşamıyordu, hem yanaşma iskelesi hem de yüzer iskele yaptık. Türkiye, denizler ülkesi olduğu kadar sıradağlar ülkesi. Ülkemizin kuzeyinde, güneyinde, doğusunda, batısında dağlar var. 'Aşılmaz' denilen dağları aşmak, 'geçilmez' denilen vadileri geçmek için adeta seferberlik ilan ettik. Kuzeyden güneye, doğudan batıya kesintisiz koridor oluşturduk. Cumhuriyet tarihi boyunca sadece 50 kilometrelik 83 tünel yapılmışken, biz bunu 204 kilometreyle 277'ye çıkardık. Önümüzdeki yıl, dünyanın en uzun ikinci çift tüplü tüneli Ovit dahil, 9 tünel daha açıyoruz.

Bartın-Amasra Tünelinin açılışı yapıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 8 Eylül 2012'de açılışı yapılan Sarıyer-Çayırbayı Tüneli'ni, kendi kullandığı makam otomobili ile geçti.

İktidarımızda 123 kilometre uzunluğunda bin 726 köprü ve viyadük yaptık. İşte hizmet, medeniyet, kalkınma budur."

Bartın Valisi Seyfettin Azizoğlu, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ve protokoldekilerle tünelin açılış kurdelesini kesen Elvan, dana sonra Amasra Belediye Başkanı Emin Timur'u ziyaret etti.

Bartın-Amasra Tünelinin açılışı yapıldı

Bakan Elvan, kendi kullandığı makam otomobili ile tünelden geçti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle