Barclays müşteri bilgilerini satacak

hurriyet.com.tr/EKONOMİ
25.06.2013 - 10:57 | Son Güncelleme:

İngiliz Barclays Bankası müşterilerine ait bilgileri diğer şirketlere satacaklarını açıkladı.Banka bilgilerin aynı zamanda hükümetle paylaşılmasının da olası olduğunu belirtti.

13 milyonun üzerinde kişiye ait hesabının bulunduğu İngiliz banka Barclays, müşteri tüketim alışkanlıklarına ait bilgileri başka şirketlere satacaklarını söyledi.

Banka, konuyla ilgili bilgilendirmeyi müşterilerine yolladığı mektup aracılığıyla yaptı. Yollanan mektuptaki bilgilendirmeye göre Barclays, diğer şirketlerinin kullanımına sunacağı müşteri bilgilerinin kişilere ait fotoğraflar ve ses kayıtlarının yanı sıra lokasyon bilgilerini kapsayabileceğini ifade etti.

/images/100/0x0/55eaa73bf018fbb8f88e19d1

Ancak banka, diğer şirketlerle paylaşılacak bu bilgilerin toplu tüketim alışkanlıkları ve harcama trendlerini göstereceğini, yani kümelenmiş bu bilgilerden bireylerin teşhiş edilemeyeceğinin de altını çizdi.

Banka müşterilerini bilgilenditrmek için yolladığı mektupta, kişisel verilerin yalnızca raporlamalarda kullanılacağını, yani tüketici alışkanlıklarına ilişkin sayısal verileri ortaya koyacağını belirtti.

Banka söz konusu verilerin aynı zamanda hükümet teşkilatları ve parlemento üyelerinin de kullanımına sunulabileceğini de ekledi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı