GeriEkonomi Barclays Bank: Türkiye'de geleceğe yatırım yapıyoruz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Barclays Bank: Türkiye'de geleceğe yatırım yapıyoruz

Türkiye'de temsilcilik açmak için Hazine'ye başvuran İngiliz Barclays Bank'ın Başkanı Sir Peter Middleton, ‘‘Biz Türkiye'de geleceğe yatırım yapıyoruz’’ dedi.

TÜRKİYE'de temsilcilik açmaya hazırlanan İngiltere'nin üçüncü büyük bankası Barclays Bank Yönetim Kurulu Başkanı Sir Peter Middleton, Türkiye'de dinamik bir ekonomi ve başarılı bir özel sektörün olduğunu belirterek, ‘‘Bu faktörlerin olduğu bir ülkede temsilcilik açarak iyi bankacılık hizmetleri vereceğimize inanıyoruz. Biz Türkiye'de geleceğe yatırım yapıyoruz’’ dedi.

Middleton, Barclays Bank'ın Türkiye temsilciliğinin açılışı için Hazine Müsteşarlığı'na başvuruda bulunulması dolayısıyla dün Çırağan Sarayı'nda düzenlediği basın toplantısında Türkiye hakkındaki planlarını anlattı.

Barclays'in Londra'da merkezi bulunan ve dünyada 65'ten fazla ülkede faaliyetlerini sürdüren çok büyük bir banka grubu olduğunu belirten Middleton, ‘‘Türkiye ile var olan ilişkilerimizi geliştirmek için İstanbul'da temsilci ofis açmak için gerekli izin ve başvuraları yaptık. Türkiye'de bulunmamızın amacı bizim stratejimizin iki yönüne birden uyuyor olması. Biz global stratejimiz çerçevesinde büyük şirketlerin iş yaptığı ve varolduğu pek çok ülkede hizmet sunmayı amaçlıyoruz. Bütün bu ülkelerle olan ilişki ağı içinde Türkiye ile de bir ilişki istiyoruz.’’dedi.

SEVDİĞİMİZ TARZ ÜLKE

Stratejilerine uyan diğer kısmın ise doğrudan Türkiye ile ilgili olduğunu söyleyen Middleton, ‘‘Türkiye bizim sevdiğimiz ve gelmeyi istediğimiz tarz bir ülke. Çünkü Türkiye'de büyük ve dinamik bir ekonomi var. Özellikle özel sektörde uzun süren bir başarı var. Dolayısıyla bu faktörlerin olduğu bir ülkede iyi bankacılık hizmetleri vereceğimizi inanıyoruz. Biz Avrupa'daki pek çok merkezde var olmayı amaçlıyoruz. Türkiye'de bu çerçevede bir pilot noktada olduğu için Türkiye'de bulunmak bizim için çok önemli.’’

Türkiye'de ekonomik gelişmelerin olumlu yönde ilerlediğini kaydeden Middleton, ‘‘Özellikle makro ekonomik düzeyde bankacılık hizmetleri açısından oldukça olumlu bir ortam var. Bu ortam gelişecek ve biz de hizmetlerimizi genişleterek sunmaya çalışacağız’’ diye konuştu.

DİNAMİK EKONOMİ

‘‘Türkiye'nin dinamik bir özel sektörü var’’ diyen Middleton, şunları söyledi: ‘‘Bütün bunlar bir ülkenin uluslarası fonlara ulaşması açısından önemli işaretler. Bunların yanısıra Türkiye'nin kredi notunun da iyileşmesi finansmanın sağlanması açısından önemli. Biz de bu piyasaya girip, Türk şirketlerine ve kurumlarına borçlanma faaliyetlerinde yardımcı olmak istediğimiz için geleceğe yatırım yaptığımızı söyleyebiliriz.’’

Türk hükümetinin Aralık 1999'da tamamlanan 12 aylık çalışması sonucu Avrupa Birliği adaylığına hak kazandığını da hatırlatan Middleton, ‘‘IMF ile yapılan 3 yıllık stand-by anlaşması da Türkiye'nin uluslararası finansman piyasasında daha da güçlü konuma geldiğini gösteriyor’’ dedi.

Türkiye'de banka satın alabiliriz

PETER Middleton, ‘‘Türkiye'de banka almayı düşünüyor musunuz?’’ sorusu üzerine, ‘‘Bu soru pekçok ülkede soruluyor. Bizim çalışma modelimiz yavaş yavaş bir gelişme sağlamak üzerine kurulmuş. Biz önce ilişkilerimizi geliştirip bağlantılarımızı arttırmayı amaçlıyoruz. Bu stratejinin her zaman bizim için daha kárlı olduğunu gördük. Yeni girdiğimiz bir piyasada banka satın almadan önce o piyasada güvenli çalışmalarımızı genişletmek isteriz. Ama daha sonra tabii ki bu gelişme olabilir. Bizim amacımız kısa vadeli bir varlık değil uzun vadeli bir işbirliği.’’

Ataç: Başarı, şube sayısıyla ölçülmez

BARCLAYS Bank'ın Türkiye'de temsilcilik açması amacıyla halen danışmanlık görevi yürüten Cem Ataç ise Türkiye ofisinin resmen açılmasıyla Barclays Bank'ın Türkiye Temcilcisi görevini yürüteceğini bildirerek, şöyle konuştu: ‘‘Biz Türkiye'de yakın bir tarih itibariyle perakende bankacılık yapmayı düşünmüyoruz. Başarıyı da şube sayısıyla ölçmemek lazım. Biz Türkiye'nin büyük projelerine imza attık ve önde gelen büyük bankalarla sıkı bir işbirliği içindeyiz. Geçen sene yapılan 18 sendikasyonun 12'sine liderlik yaptık. Dolayısıyla Barclays daha çok toptan bankacılığa yönelik bir çalışma yapıyor. Biz özellikle enerji ve telekominikasyon sektöründe Türkiye'nin önemli projelerini kaynak sağlamak istiyoruz. Biz Türkiye'de bankalarla rekabet etmek yerine onlarla önemli projelerde işbirliği yapmayı amaçlıyoruz. Biz lokal bilgiye uluslarası gücümüzü getiriyoruz.’’


Yorumları Göster
Yorumları Gizle