GeriEkonomi Barclays: ABN Amro için 93 milyar dolar veririz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Barclays: ABN Amro için 93 milyar dolar veririz

Barclays: ABN Amro için 93 milyar dolar veririz
refid:6947155 ilişkili resim dosyası

Satış sürecindeki Hollandalı ABN Amro için İngiliz Barclays ile Royal Bank of Scotland arasandaki teklif yarışı sürüyor.

Son olarak İngiliz Barclays Plc, ABN Amro’ya verdiği satın alma teklifini Çinli China Development Bank ve Singapurlu Temasek Holdings’den alacağı nakitle 93.34 milyar dolara (67.5 milyar Euro) çıkartacağını açıkladı. Bu, teklif ise öncekine göre, 2 milyar Euro’luk artış anlamına geliyor. Ayrıca Barclays, teklifinin yüzde 37’sini nakit olarak ödeyeceğini belirtti.

KONSORSİYUMDAN DÜŞÜK: Teklif, kabul edilmesi durumunda finans sektöründe bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük satın alımı olacak. Fakat Barclays’ın yeni teklifi, hálá Royal Bank of Scotland’ın (RBS) önderlik ettiği Avrupalı banka konsorsiyumunun 71 milyar (98 milyar dolar) Euro’luk teklifinden düşük kalıyor. Fakat Barclays, şirketin borsa fiyatındaki artışla arayı kapatmayı planlıyor. Barclays’ın hisseleri geçen cuma günü 14.68 dolardan kapandı. Barclays’in yeni manevrası, ABN Amro için devam eden yarışın ortasında geldi. RBS konsorsiyumu daha önce ABN için bir teklif vermiş ve büyük oranda nakit ödeme yapacağını açıklamıştı. Konsorsiyum; ABN’in Avrupa, Latin Amerika ve Asya’daki işlerini sonlandırmayı düşünürken Barclays ise ABN’nin Hollanda’daki işine ek olarak gelişmekte olan pazarlara da açılmayı umut ediyor.

İKİ ASYALIYLA İŞBİRLİĞİ: Barclays, finansman için Çinli China Development Bank ve Singapurlu Temasek Holdings’le anlaşma yaptığını, bu iki kurumun Barclays’ın yeni hisselerinin 5 milyar dolarını alacağını aktardı. ABN Amro satın almasının başarıyla sonuçlanması sonrasında bu iki banka, ek 13.5 milyar dolarlık hisseyi de satın alabilecek. Aynı zamanda, banka Asyalı yatırımcılar için çıkarılan 3.6 milyar Euro’luk hisseyi geri satın almayı planladığını söyledi. Barclays, ABN Amro birleşmesinin hissedarlar için önemli oranda ve sürdürülebilir gelir büyümesi yaratmasının beklendiğini aktardı.

Teklif yeniden şekillendiriliyor

İNGİLİZ bankası Barclays’ın CEO’su John Varley, destek alacakları yeni hissedarlarıyla hızlı büyüyen Asya pazarlarında, gelecekteki gelişimlerini sağlayacaklarını söyledi. Varley, China Development Bank ile Temasek’in yatırım için Barclays’ı seçmelerinden memnun oldukların ve ABN Amro için tekliflerini yeniden şekillendireceklerini dile getirerek, bu anlaşmanın hem Barclays, hem de ABN Amro hissedarları için daha geliştirilmiş bir anlaşmayı temsil ettiğini kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle