GeriEkonomi Barcelona’da ‘Katalan malı değilse kullanmam’ kararı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Barcelona’da ‘Katalan malı değilse kullanmam’ kararı

İspanya’nın FC Barcelona kulübünde son dönemlerde Katalan milliyetçiliğinin arttığı gözlenirken, son olarak kulüp, sadece Katalanca yazan etiketli ürünleri alma kararı aldı.

Katalanca Etiketleri Savunma Derneği ile bir anlaşma imzalayan FC Barcelona kulübü yönetimi, bundan böyle başta içecek olmak üzere aldığı tüm ürünlerde sadece etiketlerinde Katalanca yazılı olanları tercih edecek. Kulüp yöneticisi Josep Cubells, sadece Katalanca yazılı ürünleri alarak, kulüp üyelerine daha yakın olmayı ve daha iyi bir hizmet sunmayı hedeflediklerini söyledi. Bu arada geçtiğimiz 11 Eylül tarihinde kutlanan Katalan Ulusal Bayramı vesilesiyle düzenlenen törenlere katılan FC Barcelona Başkanı Juan Laporta, ayrılıkçı ve siyasi bir tavır takındığı gerekçesiyle eleştirilere maruz kaldı. Barcelona’nın geçtiğimiz günlerde Mallorca ile oynadığı maça futbolcuların ‘Yeni bir statü istiyoruz’ yazılı bir pankartla çıkmaları sonrası yöneltilen soruları yanıtlayan Laporta, ‘Biz siyaset değil, ülke yapıyoruz’ şeklinde cevap vermişti. Laporta aynı zamanda Katalan Ulusal Bayramı (Diada) dolayısıyla yapılan bir törende açılan ‘Milli Takım istiyoruz’ şeklindeki bir pankarta da destek vermişti.

MİLLİ TAKIM GİBİ:

Katalunya halkı, Barcelona kulübünü Katalunya bölgesinin milli takımı olarak görüyor. Bu anlayış yüzünden de Barcelona takımı, formasına reklam almıyor. Dünyanın en büyük firmalarının, hatta Çin hükümetinin 2008 Pekin Olimpiyatları’nın amblemini taşıması için verdiği yüz milyonlarca dolarlık reklam teklifleri bu sebeple reddedildi. Katalan Milli Takımı da zaman zaman özel maçlar yapıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle