GeriEkonomi Barbaros Hayreddin Paşa göreve başladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Barbaros Hayreddin Paşa göreve başladı

Barbaros Hayreddin Paşa göreve başladı
refid:22665670 ilişkili resim dosyası

Doğalgaz ve petrol aramaları için kullanılmak üzere Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından Norveç’ten satın alınan Barbaros Hayreddin Paşa sismik araştırma gemisi törenle hizmete alındı.Törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ve TPAO Genel Müdürü Mehmet Uysal da hazır bulundu.

Tören öncesi bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, "Öncelikle bugün gelişen dünyada çok önemli bir başlığı oluşturan enerji konusunda ülkeler adeta birbirleriyle yarışır hale geldi. Tabii enerjinin üç önemi boyutu var. Bunun bir tanesi tedarik, diğeri transit, bir diğeri de tüketimdir. Artık tedarikte Türkiye şansını aramalı diyoruz. Bugüne kadar bu konuyla ilgili birçok kiralama usulleriyle 5 bine yakın sondaj çalışmasını ülkemizde yaptık. Fakat bunlardan beklenen istenen arzulanan neticeleri elde edemedik" dedİ.

BARBAROS HAYREDDİN PAŞA HİZMETE ALINDI / FOTO GALERİ 

Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: "Denizlerde yaptığımız sismik araştırmalara da genellikle kiralama metoduyla bunları yaptık. Ne yazık ki böyle bir sismik araştırma gemisini alacak güce bile erişememiştik. Dedik ki biz artık sismik araştırma gemimize sahip olmalıyız. Özellikle Karadeniz’de yapacağımız araştırmalar hem de Akdeniz’de yapacağımız çalışmalarda bunu değerlendirmeliyiz. Bildiğiniz gibi Norveç’ten 130 milyon dolara Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemisini almış bulunuyoruz. Az önce bakanımızın da ifade ettiği gibi ileri teknolojiye sahip bu sismik araştırma gemimizle yoğun bir şekilde bu araştırmalarımızı yapacağız. Belli bir süre bunun ikincisini de bu çalışmaların içine katacağız. TPAO’ nun sadece dar kapsamlı değil uluslararası anlamda da bu çalışmaları yapacak bir konuma gelmesini arzuluyoruz. Tabii bu çalışmada emeği geçen tüm arkadaşlarımızı değerli bakanımı huzurlarınızda bu geminin inşasında tasarımında emeği geçen Norveç firmasının bütün elemanlarını huzurlarında kutluyorum. Barbaros Hayreddin Paşa sismik araştırma gemisinin TPAO’ya farklı bir güç katacağını ülkemizin bu araştırmalarına güç katacağına inanıyorum. Barbaros Hayretin Paşa gemisi ülkemize milletimize hayırlı olsun diyorum" diye konuştu.

Ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kurdela keserek Barbaros Hayreddin Paşa sismik araştırma gemisini hizmete aldı. Erdoğan açılışın ardından bir süre geminin içini de gezdi.

'Hayırlı haberlerini alacağız'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da Başbakan Erdoğan'ın  büyüyen Türkiye'ye yakışır bir sismik araştırma gemisinin alınması talimatını verdiğini, bu konuda yapılan çalışmalar sonunda Türkiye'nin özellikle denizlerdeki kaynaklarını harekete geçirebilmek açısından son teknolojiye sahip tasarım ödülü alan Barbaros Hayreddin Paşa Gemisi'nin ülke ekonomisine  kazandırıldığını söyledi. Geminin hayırlı haberlerini alacaklarına inandığını dile getiren Yıldız,  “İyi niyetle çalışmalarımızın semeresini hep beraber almış olacağız” dedi. Törene, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, TPAO Genel Müdürü Mehmet  Uysal, Türkiye Denizcilik İşletmeleri Genel Müdürü Burhan Külünk de törene  katıldı.

Başbakan Erdoğan ve beraberindekiler, açılışın ardından gemiyi gezdi.

BARBAROS HAYRETTİN PAŞA SİSMİK ARAŞTIRMA GEMİSİ

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ( TPAO) tarafından Norveç’ten satın alınan ve orijinal adı Polarcus Samur olan gemiye Barbaros Hayreddin Paşa adı verildi. Tuzla’daki Desan tersanesinde kırmızı beyaza boyanan gemi 84 metre uzunluğunda. Doğalgaz ve petrol aramaları için kullanılacak olan gemi, iki ve üç boyutlu sismik veri toplayabiliyor. Gemi, yön ve pozisyon tayinini uydu haberleşmesi ile otomatik olarak yapabiliyor. Gemide bir de helikopter pisti bulunuyor. Barbaros Hayreddin Paşa’nın Akdeniz ve Karadeniz’deki sondaj çalışmaları öncesi, arama faaliyetleri kapsamında sismik veri toplamak için yola çıkması bekleniyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle