GeriEkonomi Banvit’in kurucusu Koçman vefat etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Banvit’in kurucusu Koçman vefat etti

Banvit’in kurucusu Koçman vefat etti
refid:3385855 ilişkili resim dosyası

Başta Banvit olmak üzere, pek çok şirketin kurucu olan ve Muğla Üniversitesi’ne yaptığı 70 trilyon liralık yardımla üniversitenin hamisi olarak bilinen işadamı Sıtkı Koçman kontrol için gittiği İsviçre’de hayata veda etti. Eski TÜSİAD Başkanlarından merhum Ali Koçman ve Okşan Perese’nin de babası olan Sıtkı Koçman, pazar günü İstanbul’da yapılacak törenin ardından toprağa verilecek

ÜSTÜN HİZMET MADALYALI:

Muğla Üniversitesi’ne yaptığı katkılar nedeniyle 5 yıl önce ‘Devlet Üstün Hizmet Madalyası’ verilen Sıtkı Davut Koçman 13 Kasım 1912’de İstanbul’da doğdu. İş hayatına 1932’de Türkiye’deki krom madenlerini işleten ilk firma İngiliz Stanley Paterson’ın Göcek İşletmeleri’nde başlayan Koçman, 1940’da Şark Nakliyat ile Sıtkı Koçman ve Ortakları İthalát ve İhracat Şirketi’ni kurarak ticarete atıldı. Ardından Köyceğiz Krom, Bursa Toros Krom, 1952’de Karsa Krom şirketlerini kuran Koçman, 1952’de Koçtuğ Denizcilik’i, 1957’de ise İngilizlerle ortak Türkiye’nin ilk otomotiv üretim tesisi olan BMC Sanayi’yi faaliyete geçirdi.

45 YILLIK TAVUKÇU:

1960’ta tavukçuluk sektörüne giren Koçman, İsrail Yavne Kibutz ile ortak Güneşli Tavuk Çiftliği’ni, Banvit’i ve Topkim Topkapı İlaç Premiks’i kurdu. İsrailli ilaç firması Teva ile Med İlaç Sanayi’ni kuran Koçman, 1932’den itibaren pekçok il ve ilçeye okul, hastane, sağlık ocağı gibi kurumlar yaptı. 1999’da da Muğla Üniversitesi’ni himayesine alan Sıtkı Koçman Vakfı’nı kuran işadamının vefatı Muğla’da büyük üzüntü yarattı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle