GeriEkonomi Banvit: 2 kiloluk tavuk 200 kiloluk danayı taşıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Banvit: 2 kiloluk tavuk 200 kiloluk danayı taşıyor

Banvit A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Görener, faaliyetlerine başladıkları kırmızı et üretiminden henüz kar etmediklerini belirterek, “2 kiloluk tavuk, 200 kiloluk danayı sırtında taşıyor” dedi.

Banvit'in kırmızı et ürünleri “Banvit Kırmızı” markasının tanıtıldığı toplantıda konuşan Görener, Balıkesir'in Bandırma ilçesi yakınlarında bin dönüm arazi üzerine kurulan besi çiftliklerindeki hayvan sayısında 3,5 yıl içerisinde 20 bin büyük başa ulaştıklarını bildirdi.

Görener, ağırlıklı olarak Batı Anadolu'da satış yaptıklarını belirterek, 2008'de kırmızı et sektöründe binde 9 olan pazar paylarını, bu yıl yüzde 1'e ulaştıracaklarını söyledi.

Satış için çeşitli marketlerle anlaşmalar yaptıklarını ifade eden Görener, “Bu işe neden başladık? Piyasada yüzde 1 gibi bir pazar payıyla büyük oyuncular varsa, bu piyasada bir fırsat vardır diye düşündük” şeklinde konuştu.

2008 yılı sonunda 635 milyon lira net ciroya ulaştıklarını kaydeden Görener, yıl sonunda bu rakamı 750-800 milyon liraya çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi.
Görener, şu ana kadar kırmızı ete yaklaşık 45 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını ifade ederek, 2008 yılında kırmızı et satışlarından 30 milyon lira elde ettiklerini belirtti.

Türkiye'nin en büyük besi çiftliği ve kırmızı et üretim entegrasyonunu kurma hedefiyle kırmızı et sektörüne 2005'de giriş yaptıklarını anlatan Görener, Banvit'in toplam cirosunda yüzde 5 olan kırmızı etin payını yüzde 20'ye ulaştırmayı hedeflediklerini, Türkiye'de kırmızı et üretimi alanında ciddi bir boşluk bulunduğunu, Banvit Kırmızı markalarıyla bu boşluğu güvenilir ve yüksek standartlı ürünlerle dolduracaklarını söyledi.

Görener, 2011 yılında tamamlanması öngörülen kırmızı et yatırımları kapsamında besi çiftliklerindeki 20 bin hayvan sayısının kademeli olarak 50 bine yükseltilmesinin hedeflendiğini, böylelikle yılda yaklaşık 12 bin ton kırmızı et üretimi gerçekleştirebileceklerini, bunun da yaklaşık 600 bin tonluk kırmızı et pazarının yüzde 2'sini oluşturacağını kaydetti.

“TAVUKTA İŞ ÇABUK DÖNÜYOR”

Kesim evresine gelene kadar hayvan başına 3 bin lira gibi bir maliyetle faaliyetlerini sürdürdüklerini belirten Görener, şu bilgileri verdi:

“50 bin büyük baş hayvan için 150 milyon lira gibi büyük bir işletme sermayesine ihtiyaç duyuluyor. Kırmızı et sektörüne insanların girmemesinin sebebi de burada yatıyor. Hangi sektörde olursanız olun daha yukarıyı hedeflemeniz gerekir. Ölçek ekonomisi bunu gerektirir. Türkiye'de bu sektörde ölçek ekonomisi yüzde 1-2. Tavuk için yüzde 12'lik pazar payımız var. Ölçek ekonomisinden uzaklaşmaya başladık artık. Tavukta ölçek ekonomisi yüzde 20. Yüzde 1-2'lik pazar paylarının olduğu piyasadan daha çok fırsatlar çıkabilir. Tavukta iş çabuk dönüyor. İki ayda maliyeti geri döner. Büyük başta ise 12 ay sonra hayvanı kesiyorsunuz. 12 ayda kestiğimiz 500 kiloluk bir hayvandan 200-250 kiloluk bir karkas çıkıyor. Biz kırmızı etten para kazanamadık. 2 kiloluk tavuk, 200 kiloluk danayı sırtında taşıyor. 2010 sonuna kadar bu böyle devam edecek.

Türkiye'de hayvanlar meralarda 2-3 senede yetiştirilebiliyor. Biz hayvanları doğal yem ve yan ürünlerle besleyerek 12 ayda kesilebilir duruma getiriyoruz. Hayvanlara taktığımız çiplerle 12 ayda ne kadar yem yediğini dahi ölçüyoruz. Bu sayede izlenebilirliği, kesildiği zamana kadar rahatlıkla yürütebiliyoruz.”

“GÜBREDEN ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETECEĞİZ”

Haftada 1500 adet büyük baş hayvan kesimi yaptıklarını belirten Görener, ana çiftliklerindeki hayvanların dışkılarından elde edecekleri metan gazından elektrik enerjisi üretmeyi planladıklarını kaydetti.

Ömer Görener, bu projeye 6 milyon avro yatırım yapacaklarını, söz konusu rakamın 5 milyon avrosunu Türkiye Sınai Kalkınma Bankası kredisiyle karşılayacaklarını bildirdi.

Bu yatırımın, Türkiye'de metan gazından elektrik üretilecek “ilk” proje olduğunu belirten Görener, 3 megavat gücünde elektrik enerjisi üreteceklerini söyledi. Görener, bu proje ile yıllık 200 bin ton büyükbaş hayvan gübresinden elektrik üretmeyi planladıklarını kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle