GeriEkonomi Bant sistemine sıcak bakan yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bant sistemine sıcak bakan yok

Dalgalı kur sistemi sonuçlarıyla tartışılır bir hale gelse de, bu aşamada bant ya da kontrollü kur gibi sistemlere de sıcak bakılmıyor.

IMF'den de kurda böyle bir sistem değişikliğine onay çıkmayacağı görüşü hakim. Bant sistemine sıcak bakılmayışının en önemli nedeni de, mevcut ortamda iç ve dış şoklara karşı Merkez Bankası'nın belirleyeceği kuru destekleyecek yeterli rezervinin olmayışı. Bu konuda bazı ekonomistlerin yorumları şöyle:

Banu Kıvcı (Dışbank): Mevcut sisteme devam edilmeli. Bu ortamda bant sistemi gerçekçi değil, çünkü rezervler yeterli değil.

Tevfik Aksoy (Deutsche Bank): Mevcut ortamda bant sistemi diye birşey sözkonusu olamaz. Ya sabit ya da tamamen dalgalı olmalı ve bunun nerede oturtulacağı da önemli. Şu anda lira zaten çok değer kaybetmiş durumda, bant buradan oluşturulmamalı.

Saruhan Doğan (Alternatifbank): Kurun piyasaya güven bir seviyede olması lazım. Dalgalıdan belli bir bant içine alınması, bu şartlar altında enflasyon beklentilerini kıramaz. Dövizde son günlerde yaşanan aşırı dalgalanma bir neden değil, sonuç. Dövizdeki asıl sorun kamu finansmanından kaynaklanıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle