GeriEkonomi Bankası gitti yine de 712 milyon dolar borcu kaldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bankası gitti yine de 712 milyon dolar borcu kaldı

Koç-Unicredito ortaklığının Yapı Kredi Bankası’nı devralmasıyla ilgili İMKB’ye gönderilen anlaşmanın ayrıntıları, Çukurova Holding’in bankaya hálá 712 milyon dolar borçlu kaldığını ortaya koydu.

Yapı Kredi Bankası’na ait korular 100 milyon dolardan daha yüksek bir bedelle satılırsa, aradaki farkın bir bölümü Çukurova Holding’in borcundan düşülecek.

YAPI Kredi Bankası’ndaki yüzde 44.53’lük hissesini 1 milyar 160 milyon dolar bedelle Koç Finansal Hizmetler’e (KFH) devreden Çukurova Holding’in patronu Mehmet Emin Karamehmet, yine de bankaya olan borcunu sıfırlayamadı. Satışın gerçekleşmesinin ardından faiziyle birlikte bankaya 1 milyar 10 milyon dolarlık ödeme yapan Karamehmet’e yaklaşık 304 milyon dolarlık da indirim yapılınca, borcu 712 milyon dolara geriledi.

318 MİLYON DOLAR TMSF’YE:

Yapı Kredi Bankası’nın yüzde 57.4’ü için verilen 1 milyar 425 milyon doların, 318 milyon doları yüzde 12.89’luk hissesinden dolayı Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) gitti. Çukurova Grubu şirketlerinden devralınan yüzde 44.53’lük hissesinin değeri ise 1 milyar 160 milyon dolar oldu. Bu satışın ardından dün Yapı Kredi Bankası’ndan borsaya yapılan açıklamayla, taraflar arasında imzalan 9 ayrı sözleşmenin ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Buna göre, Çukurova Grubu’nun kullandığı kredilerden dolayı, Yapı Kredi’ye toplam 2 milyar 26 milyon dolar borcu bulunan Karamehmet, devrin hemen ardından 930 milyon 92 bin 413 dolarını anapara, 80 milyon 664 bin 129 dolarını da faiz borcu olarak bankaya aktardı.

303 MİLYON DOLARLIK İNDİRİM:

Devirle birlikte Yapı Kredi Bankası’na toplam 1 milyar 10 milyon dolar ödeme yapan Karamehmet’in borcu, 1 milyar 16 milyon dolar seviyesine geriledi. Yapı Kredi ile Çukurova Grubu arasında imzalanan finansal yeniden yapılandırma sözleşmesine göre, Karamehmet’in erken ödeme yapması, borcundan da yüzde 15’lik bir indirim yapılmasını sağladı. Borsaya gönderilen açıklamada, bu indirim tutarı da 303 milyon 831 bin 442 dolar olarak açıklandı. Söz konusu indirim sonrası Karamehmet’in bankaya olan borcu 712 milyon dolar seviyesine düştü.

KORULARLA DAHA DA DÜŞEBİLİR:

Ancak, Koç Grubu ile yapılan anlaşmalar çerçevesinde Karamehmet’in Yapı Kredi’ye olan borcu daha da düşebilecek. Mülkiyeti Yapı Kredi Bankası’na İstanbul Yeniköy ve Bağlarbaşı’ndaki koruların satış fiyatı 100 milyon doları geçerse, bu tutarı aşan kısmın yüzde 70’inin yüzde 57.42’si, Çukurova’nın bankaya olan kredi borçlarının kapatılmasında kullanılacak. Öte yandan tasarının yasalaşması halinde devlete devredilecek olan Yapı Kredi Emekli Sandığı için 350 milyon (420 milyon dolar) Euro’dan daha az bir ödeme yapılması halinde yine Karamehmet’in borcundan indirim yapılacak. Buradaki oran da farkın yüzde 50’si olacak.

REKLAMIN YARISI BORCA GİDECEK:

Taraflar arasında imzalanan reklam yayın sözleşmesine göre, 5 yıl boyunca Yapı Kredi Bankası ve iştirakleri Çukurova Grubu’nun medya şirketlerine 15 milyon Euro’luk reklam verecek. Toplamı 75 milyon Euro (90 milyon dolar) olan bu reklam gelirinin yarısını da Çukurova, borç geri ödemesinde kullanacak. Böylece Karamehmet’in borcundan 45 milyon dolar daha eksilmiş olacak.

TMSF’ye borcu var ama Kral TV ihalesine giriyor

TASARRUF Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) 1.1 milyar dolar borcu bulunan Çukurova Grubu’nun patronu Mehmet Emin Karamehmet de Kral TV satış ihalesine giriyor. TMSF tarafından bugün 45 milyon muhammen bedelle satışı yapılacak olan Kral TV ihalesine, Süper FM ve Metro FM’i alan Kanadalı CGS ortaklığı ve Star TV ihalesini kazanan Doğan Grubu’nun yanı sıra Çukurova Grubu da AKS Uluslararası Yayıncılık Sanayi ve Ticaret A.Ş. adlı firma ile katılıyor. Yapı Kredi Plaza’da E Blok, Levent adresinde kayıtlı 1 Şubat 2005 tarihinde kurulmuş olan AKS Uluslararası Yayıncılık şirketinin yönetim kurulu üyeleri, sicil kayıtlarına göre şu isimlerden oluşuyor: Halen Çukurova Grubu bünyesindeki Akşam Gazetesi’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yapan Mehmet Bülent Ergin, yine Akşam’ın yönetim kurulu üyesi Serdar Çaloğlu ve Karamehmet’in akrabası oluduğu bilinen ve halen Show TV Genel Müdürü olan Zeynep Ayşe Gönenç.

Plazadaki katlara 14 milyon dolar

YAPI
Kredi’den borsaya yapılan açıklamaya göre, Yapı Kredi Plaza’daki bazı gayrimenkullerin Çukurova’ya satışı konusunda da anlaşma sağlandı. Yapı Kredi Bankası, bu işlemle birlikte Çukurova’dan 13 milyon 995 bin 820 dolar tahsil etti. Çukurova ve Yapı Kredi arasında imzalanan sözleşmeye göre gerçekleyen bu işlemle birlikte, Yapı Kredi Plaza A Blok 15, 16, 17 ve 18’inci katlardaki gayrimenkuller ile Show TV’nin bulunduğu Yapı Kredi Plaza E Blok’taki gayrimenkul Çukurova’nın oldu.

Turkcell hisseleri için bir yıl opsiyon

ÇUKUROVA
’nın grup kredilerine ilişkin ödemesinin ardından kalan bakiye borcu için yeniden düzenlemeye gidildi. Sağlanan kredi teminat dengesi doğrultusunda, 92 milyon 744 bin 367 adet Turkcell İletişim, 44 milyon 764 bin 112 adet Turkcell Holding hisseleri üzerindeki rehin kaldırıldı. Ayrıca, Çukurova’nın (holding ya da bir iştiraki adına) Turkcell İletişim ve Turkcell Holding hisselerini, piyasa değeri üzerinden hesaplanacak bedelle 12 aylık sürede satın alma opsiyonu bulunuyor.

Superonline 9, Digitürk 136 milyon dolara Karamehmet’e

ALIM satım sözleşmesi doğrultusunda, Yapı Kredi’nin mali olmayan iştiraklerinden Superonline hisselerinin 7.5 milyon Euro’ya (9 milyon dolar) Çukurova’ya satışı konusunda anlaşmaya varıldı. Digitürk ve Fintur hisseleri’nin devri ise 31 Aralık 2004 itibariyle kayıtlı defter değeri üzerinden hesaplandı. Elde edilen bilgilere göre, Digitürk ve Fintur’un defter değeri toplam 136 milyon dolar. Bunun 79 milyon doları Digitürk’e, 57 milyon doları da Fintur’a ait. Yapı Kredi’ye 35 milyon dolar borcu olduğu bilinen Superonline’ın yüzde 60’ı da Fintur’a ait. Fintur’un yüzde 72’si Yapı Kredi’nin, yüzde 28’i de Çukurova Grubu’nun. Digitürk’te ise Fintur’un yüzde 66, Yapı Kredi’nin yüzde 25, Çukurova’nın da yüzde 9 hissesi bulunuyor.

A-Tel’e biçilen değer ortalığı karıştıracak

ÇUKUROVA
ve Yapı Kredi arasındaki A-Tel opsiyon sözleşmesine göre, Karamehmet 270 milyon dolara sattığı hisseleri 120 milyon dolar eksiğine geri alabilecek. Bu durum, dönemin banka yönetimi tarafından A-Tel hisselerinin pahalıya alındığı iddialarını yeniden gündeme taşıyacak.

2 YILLIK OPSİYON:

Taraflar arasındaki opsiyon anlaşmasına göre, Çukurova 2 yıl içinde Yapı Kredi Bankası’ndaki yüzde 50 A-Tel hissesini de alabilecek. Devrin imzalandığı 28 Eylül’den itibaren işleyecek bu süre içinde Çukurova, bu hisselerin 150 milyon dolara kendisine satılmasını talep edebilecek. Çukurova bu alım opsiyonunu 2 yıl içinde kullanmazsa, Yapı Kredi bu sürenin bitiminden sonraki 3 ay boyunca hisseleri aynı bedelle satma opsiyonuna sahip olacak. A-Tel opsiyon sözleşmesinin teminatı olarak da Genel Sigorta’nın yüzde 32’lik hissesi Yapı Kredi lehine rehnedilecek.

120 MİLYON DOLAR KÁRDA:

Oysa Karamehmet ortağı olduğu A-Tel’deki hisselerini Yapı Kredi Bankası’na satarak borcundan 270 milyon dolar düşürülmesini sağlamıştı. Hatta o dönem SPK, yüzde 50’lik hissenin bankaya fahiş fiyattan devredildiğini savunarak, bankanın bu işlemi durdurmasını istemişti. SPK’nın A-Tel’in yüzde 50’sine biçtiği değer ise 190 milyon dolardı. Ancak Naci Sığın’ın genel müdürlük yaptığı bu dönemde banka SPK’nın isteğini gözardı ederek, yönetim kurulu kararıyla hisse devrinin 270 milyon dolardan yapılmasını kabul etti. Yeni anlaşmaya göre, Karamehmet opsiyon hakkını kullanırsa bu işten 120 milyon dolar kár edecek.

BİLGİN DE ETKİLENECEK:

Bu durum Dinç Bilgin ile TMSF arasında yapılan protokolü de etkileyecek. A-Tel’in diğer ortağı olan Dinç Bilgin de hisselerini TMSF’ye devrederken, Yapı Kredi’nin belirlediği 270 milyon dolarlık fiyatı baz almıştı. Ancak TMSF’nin SPK’nın itirazını dikkate alması üzerine protokole, mahkemelerde süren davaların neticesine göre değer farklı çıkarsa, farkın kalan borç miktarına ekleneceği yazılmıştı. TMSF, ayrıca bu hisseleri satabildiği fiyatı da dikkate alacağını belirtmişti. Şimdi Çukurova’nın banka ile yaptığı protokoldeki fiyat, TMSF ile Bilgin arasındaki hesaplara da yansıyabilecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle