GeriEkonomi Bankalarla yetinmeyin şirket reformu da yapın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bankalarla yetinmeyin şirket reformu da yapın

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Ersin Özince, ‘‘Sadece finans sektöründe ya da bankacılıkta reform yapılması tek başına başarılı olmaz. Şirketleri de bu çerçeveye dahil etmek gerekir’’ dedi.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı ve İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, sadece finans sektöründe ya da bankacılık sektöründe reform gerçekleştirilmesinin uzun vadede tek başına başarılı olamayacağını söyledi.

Europan Bank Training Network (EBTN) tarafından, TBB ev sahipliğinde düzenlenen ‘‘Bankacılık Sektöründe Risk Yönetimi ve Yeni Modeller’’ konferansı İstanbul'da başladı. Özince, açılıştaki konuşmasında Basel kurallarının bazı bankalar ve yetkili kuruluşlar açısından zorlayıcı unsurlar içerebileceğine işaret ederek, gelişmekte olan ekonomilerde bankalar, gözetim ve denetleme kurumlarının bir platform oluşturarak fikir alışverişinde bulunmaları gerektiğini bildirdi.

Basel II ile sermaye yeterliliği konusunda operasyonel riske yönelik yeni birtakım sermaye kıstasları getirilmekte olduğuna dikkat çeken Özince, düzenlemelerin sadece sistemleri etkilemekle kalmadığını, bankaların kurum ve kuruluş olarak misyon ve kültürlerinide etkileyecek unsurlar içerdiğini vurguladı.

Risk yönetimi konusunda Türkiye'deki uygulamaları da ele alan Özince, bu alanda risk kültürünün oluşturulması için çok önemli gelişmeler yaşandığını kaydetti.

BDDK'nın uygulamalarını dile getiren Özince, ‘‘İç kontrol ve risk yönetim sistemlerinin verimli bir şekilde çalıştırılması tüm bankalar tarafından takdir edilmektedir’’ dedi.

REFORMLAR SÜRMELİ

Yasalarda yapılan gerekli değişikliklerin hayata geçirildiğini, risk yönetiminin bütünsel bir açıdan bankalar tarafından ele alınmasının sağlandığını bildiren Özince, şöyle dedi:

‘‘Bankacılık alanındaki yasal altyapının uluslararası çapta standartlarla uyumlaştırıldığına tanık olmaktayız, ama hala daha önlemler alınmalı. Makro iktisadstikrar ve rekabet herhangi bir sapkınlıktan korTürk ekonomisindeki reformların devam ettirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Tüm sektörlerde özel sektör, kamu sektörü, endüstri ve finans sektöründe aynı anda bu reformlar gerçekleştirilmelidir. Sadece finans sektöründe ya da sadece bankacılık sektöründe reform gerçekleştirilmesi uzun vadede tek başına başarılı olamaz.’’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle