GeriEkonomi Bankaların yeni kazanç kapısı faizden bile çok getiriyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  34
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bankaların yeni kazanç kapısı faizden bile çok getiriyor

Bankaların yeni kazanç kapısı faizden bile çok getiriyor
refid:21189705 ilişkili resim dosyası

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, bankaların “dosya masrafları” adı altında tüketicilerden elde ettiği gelirin faizden elde ettiği gelirden daha fazla olduğunu söyledi.

Kaya, bankaların “kredi tahsis ve değerlendirme” gibi yeni masraflar ortaya çıkardığını belirterek, masraflar nedeniyle kredilerdeki kesintilerin artırıldığını öne sürdü.

“Dosya masrafı” adı altında vatandaşlardan kesinti yapıldığına dikkati çeken Kaya, kesintilerin yasal çerçevede yapıldığını, tüketicilerin yeterince bilgilendirilmemesinin ise haksızlığa neden olduğunu savundu.

Bankaların kesintiyle ilgili tüketicilere daha detaylı bilgi vermesi gerektiğini vurgulayan Kaya, “Yani vatandaşa istediğiniz miktarda kredi vereceğiz' diyorlar fakat kredi masraflarını gerekçe göstererek kesinti yapıyorlar. Bunu bankadan öğrenmemiz gerekirken, krediyi çekmeye gittiğimizde öğreniyoruz” ifadelerini kullandı.“Vatandaşların isteği olmadan kesinti yapılıyor”

Tüketicilerin masraf kesintileri konusunda daha dikkatli olmaları gerektiğini ifade eden Kaya, bankaların “ağalık sistemi” gibi borcun miktarını ve faizini kendilerinin belirlediğini öne sürdü.

Tüketicilerin dosya masrafı için faizden daha fazla para ödediğine işaret eden Kaya, “Vatandaş 5 bin liralık kredi istediğinde bankalar bunu hemen karşılıyor. Fakat ne kadar kesinti yapacaklarını anlatmıyorlar. Vatandaşın eline 4 bin lira geçiyor ama 5 bin lira ve bir de faizini ödüyoruz. Vatandaş, bankadan krediyi eline aldığında kesintinin yapıldığını fark ediyor. Vatandaşların isteği olmadan kesinti yapılıyor” dedi.

Masraf kesintisinin faizden daha karlı olduğunu ileri süren Kaya, şöyle konuştu:

"Bankaların kredi masraflarından elde ettiği gelir, faizden elde ettiği gelirden daha fazla. Yani eskiden faizin haram olup olmadığı tartışmaları yapılıyordu, şimdi de dosya masrafıyla ilgili bir çalışma yapılmalıdır. Faiz zaten haram ama dosya masrafı daha beter duruma geldi. Vatandaşlar ödeyeceği faiz miktarını biliyor fakat kredi üzerinden yapılan kesintiden haberi yok. Bu yüzden daha beter faizden.
Bankalar artık faiz üzerinden kazanacağı parayı bir kenara attı çünkü dosya masrafları faizden daha büyük bir pasta oluşturuyor. Bankalar da bu pastayı en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyor. Dosya masrafları daha çok gelir getiriyor. Bu şekilde daha çok kredi verip daha fazla para kazanıyorlar."

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle