GeriEkonomi Bankaların vergi nuraması sıkıntısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bankaların vergi nuraması sıkıntısı

İşlem yoğunluğunu artıracağı gerekçesiyle tek vergi numarası uygulamasına karşı çıkan bankalar, Hazine'den uygulamanın yumuşatılması ve bir geçiş süresi verilmesini isdtedi.

Bankalar, yakında çıkması beklenen tek vergi numarası uygulamasının bazı bankacılık işlemleri için yumuşatılmasını ve bir ‘‘geçiş süresi’’ verilmesini istediler. Bazı bankalar tek vergi numarası uygulamasına ilişkin yasanın tüm bankacılık işlemleri için bu numaranın sorulmasını öngördüğünü belirterek, bunun uygulamada sorunlar yaratacağını belirttiler.

Konuyu Bankalar Birliği nezdinde gündeme getiren bankaların isteği üzerine Birlik nezdinde bir araştırma yapıldığı ve uygulamanın, bankacılık işlemi sayılan ancak vergiyle doğrudan ilişkisi olmayan bazı bankacılık işlemleri için yumuşatılması yönünde talepte bulunulmasının kararlaştırıldığı öğrenildi.

HAZİNE'YE İLETİLDİ

Yetkililer Bankalar Birliği Başkanı Ünal Korukçu'nun geçtiğimiz hafta mali sektör kanun tasarısı ile ilgili yaptığı görüşmede konuyu Hazine Müsteşarı Yener Dinçmen'e ilettiğini söylediler. Dinçmen'in de Bankalar Birliği'nden gelen bu talebi Maliye Bakanlığı'na ilettiği ve konunun Maliye tarafından incelemeye alındığı öğrenildi.

Konuyla ilgili bilgi veren bir bankacı, yasa çıktığı zaman tüm bankacılık işlemleri için tek vergi numarası istenmesinin şart koşulacağını hatırlatarak, ‘‘Vergiyi ilgilendiren kredi, mevduat gibi işlemlerde tek vergi numarası uygulamasına hemen geçilmesi normal’’ dedi.

Buna karşılık vatandaşların elektrik, su faturalarını bankalar kanalıyla yatırdığını kaydeden aynı bankacı, ‘‘Elektrik, su faturası yatırmaya gelen vatandaşa, eğer o zamana kadar vergi numarası almamış ise bu faturalarını yatırabilmeleri için vergi numarası sorulması, yoksa bu işlemin yapılmaması gerekiyor’’ dedi. Aynı şekilde vatandaşların yoğun biçimde aile üyelerine havale çıkarttıklarını kaydeden aynı bankacı, bunlar için de vergi numarası istenmesi gerekeceğini söylediler. Elektrik, su faturalarının ödenmesi, aile üyelerine yapılan havaleler gibi vergiyi ilgilendirmeyen işlemlerin de ‘‘bankacılık işlemi’’ sayılması nedeniyle bu sıkıntının doğacağını belirten bankacı, ‘‘Belirttiğimiz bu tür işlemler için yasada öngörülen bankacılık işlemi tanımının yumuşatılmasını istiyoruz’’ dediler.

GEÇİŞ SÜRECİ

Bankacılık işlemlerin sınıflandırılarak, bazıları için değişik geçiş süreleri de verilebileceğini kaydeden bankacı, ‘‘Daha sonra tek vergi numarası iyice yaygınlaşıp bütün vatandaşlar bu numarayı almak zorunda kalınca, bütün işlemler için tek vergi numarası uygulanabilir’’ dediler.Yorumları Göster
Yorumları Gizle