GeriEkonomi Bankaların ‘maaş hesabı promosyonu’ emekliye ikramiye olarak dönecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bankaların ‘maaş hesabı promosyonu’ emekliye ikramiye olarak dönecek

Bankaların ‘maaş hesabı promosyonu’ emekliye ikramiye olarak dönecek
refid:15001707 ilişkili resim dosyası

Kamu çalışanlarında olduğu gibi maaşların yatırıldığı bankalardan emeklilere de promosyon ödemesi yapılması konusunda ilk adım atıldı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Emin Zararsız, önümüzdeki hafta bankaların genel müdürleri ile toplantı yapacak. 9 milyon emekliyi ilgilendiren promosyon ödemesinin yılda bir kez, bir maaş tutarında olması bekleniyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, bir grup gazeteciyle yaptığı sohbette, promosyon ödemesi konusunda, “Onca çalışma yapıyoruz, bunun kadar yankı uyandıran bir konu olmadı” diyerek, şaşkınlığını gizlemeyemedi. Dinçer, şunları söyledi:
İki ay içinde tamam
“Emeklilerin maaşları için bir promosyon çalışması yapıyoruz. Başkan Zararsız, banka genel müdürleriyle önümüzdeki günlerde bir toplantı yapacak. Bu toplantıda, promosyon için pazarlık yapacağız. Hangi banka daha fazla verirse onunla anlaşacağız. Bir iki ay içinde konu netlik kazanır. 2010 yılı maaşları için de geçerli olacak. Promosyonun yüzde 70’i emekliye, yüzde 30’u da bize kalacak. Bu konuya konuşurken, bir baktım ki; olmayan parayı paylaşamıyoruz. Emekli temsilcileri, ‘paranın tamamını bize verin’ dediler. Ben de ‘sistem böyle işlemiyor. Ben size verilecek parayı üç gün önce bankaya yatırıyorum. Sen sonra çekiyorsun. Dolayısıyla para sana gelmeden önce benim. O yüzden kurumun da pay alması gerekir’ dedim. Daha parayı görmeden pazarlık yaptık anlayacağınız.”
Banka promosyonları, 9 milyon emekliyi kapsayacak. SGK, 2010 yılında yapacağı 75 milyar lira maaş ödemesi için promosyon talep edecek. Bu talep, bütün emekliler için tek oran olabileceği gibi SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklileri için aldıkları maaşa bağlı olarak ayrı ayrı da olabilecek.
1000 lira alan var
Kamu kurumları, Başbakanlık genelgesi gereği maaş promosyonlarının en az yüzde 70’ini personele dağıtıyor. Yıllık ortalama 1000 TL’yi bulan promosyonu, memur dört gözle bekliyor. Ancak emekli maaşlarında durum tam tersiydi. SGK, emekli maaşlarını ödeyen bankalara komisyon veriyordu. 2009’da emekli maaşı karşılığı ödenen maaş komisyonları kaldırıldı. Böylece bankalara ödenen 278 milyon TL kurumun kasasında kaldı. Emekli promosyonu diğer kamu çalışanlarında olduğu gibi Başbakanlık genelgesi ile hayata geçirilecek.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle