GeriEkonomi Bankaların gözünü hırs bürüdü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bankaların gözünü hırs bürüdü


TOBB Başkanı Fuat Miras, Başbakan Bülent Ecevit, yardımcıları Devlet Bahçeli, Mesut Yılmaz ve Hüsammetin Özkan'a mektup gönderip bankaları şikayet etti. Miras, ‘gözünü hırs bürümüş’ bankaların krizin faturasını reel sektöre çıkardığını, bunun da krizi daha fazla büyüteceğini savundu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başbakanı Fuat Miras, bankaların, içinde bulunulan ekonomik krizin faturasını, reel sektöre çıkarmalarının önüne geçilmesini istedi. Fuat Miras, konu ile ilgili olarak Başbakan Bülent Ecevit, Başbakan Yardımcıları Devlet Bahçeli, Mesut Yılmaz ve Hüsamettin Özkan'a birer mektup gönderdi. Fuat Miras, odalardan konuyla ilgili gelen şikayetlere göre bankaların kredi kullanan şirketlere gönderdikleri hesap ekstreleri ile yüzde 2000'e varan devre faizi taleplerinde bulunduğunu kaydetti.

‘‘Bankaların bu tutumlarını şiddetle protesto ediyoruz’’ diyen Miras, krizin sorumlusunun özel sektör olmadığını ifade etti. Fuat Miras, mektubunda şöyle devam etti: ‘‘Aksine bu krizi kullanıp bankalararası gecelik borçlanmalarda gözünü hırs büyüyen bazı bankalar ile kamu bankalarındaki açıkların bu krize yol açtığı bilinmektedir. Ayrıca topladıkları mevduatları bankalararası borç vererek, anormal kazanç sağlayan bu bankalar şimdi bir defa da reel sektörden nema sağlama peşindedir. Aynı şekilde fona geçen kamu bankaları da benzer davranış içerisindedir. Bankaların takındığı bu tavır ve astronomik faiz talepleri ve vadesi gelmemiş kredilerin vadelerinden önce tahsil edilme cihetine gitmeleri kabul edilemez. Bu hesap özetlerine haklı olarak, itiraz edenlerin kredilerini kapatmakla tehdit eden bankaların bu davranışı engellenmezse ülkemiz daha büyük bir krizle karşı karşıya kalacaktır.’’

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan ve bazı işadamları, Meclis toplantısında, MHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli'ye, ‘‘Yatırım-üretim yapmanın, devlete güvenmenin bedelini hayatımızla ödüyoruz. İşadamları intihar ediyor. Krizde sorumluluğu olan bakanlar değişmeli. Suçlu sadece bürokrat değil’’ dediler.

İsyan niteliğindeki yakınmalardan sonra konuşan Bahçeli, işadamlarınının eleştirilerini ve taleplerini hiç dikkate almadı. Önceden hazırladığı yazılı metni okuyan Bahçeli, işadamları ile bir polemiğe girmedi. İlk sözü alan ASO Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Çağlayan şöyle dedi: ‘‘Kriz reel ekonomide büyük bir çöküntüye yol açtı. Şimdiden fabrikalar ve kepenkler kapanmakta, binlerce kişi işsiz kalmakta. Bunalan işadamları intihara sürükleniyor. İşadamı, yatırım-üretim, ihracat yaplamanın ve devlete güvenmenin bedelini hayatıyla ödüyor. Hükümet ve ekonomi yönetimi bir güven kaybına uğradı, bu çözülmesi gereken en acil sorun. Bu nedenle hükümette bir revizyona gidilmeli, yıpranan bakanlar değiştirilmeli. Sadece bürokrat değil, yapısal reformları ve özelleştirmeyi yapanlar da hatalı.’’

Başka faktörlerin de devreye girmesiyle ekonomik pusulanın bozulduğunu kaydeden Bahçeli, çözüm yolu olarak, ‘‘Yeniden Yapılanma Programı’’nı gösterdi. Bahçeli, ‘‘Dedikodu ekonomisine ve fırsatçılara dur diyebilmek, yapılanları yıkarak değil, yanına yenilerini ekleyerek mümkün olur’’ görüşünü öne sürdü.

Halkbank ‘yakan faiz’i erteledi

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün Halkbank'ın vadesi geldiği halde ödenmeyen kredi alacakları için yüzde 500 temerrüt faizi uygulamasına tepki göstererek, Halkbank'ı ‘‘kriz fırsatçılığı’’ yaparak, esnaf ve tüccarı ‘‘kıskaca’’ almakla suçladı. Aygün yaptığı yazılı açıklamada, krizin bütün piyasalarda şok etkisi yarattığını belirterek, amacı esnaf, sanayici ve tüccarı desteklemek olan Halkbank'ın bu kesimleri ‘‘kıskaca’’ alacak davranışlar sergilemesine bir anlam veremediğini söyledi. İş dünyasının yükselen tepkisi üzerine Halk Bankası Genel Müdürü Yenal Ansen, esnaf ve sanatkar kredilerinin 31 Mart tarihine kadar eski kredi faiz oranı olan yüzde 55 üzerinden devam edeceğini ve şubelere gönderilen bir yazı ile uygulanması kararlaştırılan yüzde 500'lük temerrüt faizinin de uygulanmayacağını bildirdi.

Ecevit: 25 milyar dolar bekliyoruz

Başbakan Bülent Ecevit, dün DSP grup toplantısından ayrılırken gazetecilerin ‘‘Dünya Bankası'ndan 25 milyar dolar gelecek deniliyor, doğru mu?’’ sorusunu, ‘‘O bizim temennimiz, beklentimiz’’ karşılığını verdi. Ecevit, liderler zirvesinin artık hergün yapılacağını bildirdi. Merkez Bankası Başkanlığı için ‘‘Derviş kesin mi?’’ sorusuna Ecevit, ‘‘Çağırdık, değerlendirmede bulanacağız’’ yanıtını verdi. Devlet Bakanı Recep Önal ise krize ilişkin soruları geçiştirmeye çalıştı. Önal ekonominin düzlüğe çıkacağından umutlu olduğunu bildirdi, ‘‘Hiç şüphem yok ki, en kısa sürede düzlüğe çıkacağız’’ dedi. Önal ekonomik programa ilişkin soru üzerine ise ‘Türkiye’nin her zaman bu tür olayların altından kalkabildiğini' vurguladı. Önal, ‘‘Daha önce bu tür krizler geçirdik. El birliği ile aşacağız. Hiçbir problem görmüyorum’’ dedi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle