GeriEkonomi Bankaların döviz açığı 8.1 milyar dolar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bankaların döviz açığı 8.1 milyar dolar

Bankacılık sektörü haziran ve temmuzda önemli ölçüde azalttıkları bilanço içi döviz açığını temmuzda 2 milyar 353 milyon dolar büyüterek 8.1 milyar dolarla, ay sonları itibariyle son yılların en yüksek düzeyine çıkardı.

ANKA'nın Bankacılık düzenleme ve Denetleme Kurumundan (BDDK) edindiği verilere göre mayıs ayı başında başlayan dalgalanmaya 7 milyar 364 milyon dolarlık bir bilanço içi döviz açığıyla yakalanan bankacılık sektörü bu açığı mayıs sonunda 6 milyar 320 milyon dolara, haziran sonunda ise 5 milyar 795 milyon dolara kadar düşürdü.

Ancak sektör temmuz ayında yeniden bilanço içi döviz pozisyonundaki açığını büyütmeye başladı. Sektörün toplam bilanço içi döviz varlıklarının 2 milyar 105 milyon dolar arttığı temmuzda, döviz yükümlülükleri ise 4 milyar 457 milyon dolarlık artış kaydetti. Sektörün yabancı paraya endeksliler de dahil bilanço içi yabancı para varlıkları temmuz sonunda 109.9 milyar dolar, yükümlülükleri ise 118.1 milyar dolara yükseldi. Böylece bilanço içi döviz açığı ise 8 milyar 148 milyon dolar düzeyine çıktı.

Temmuz sonu itibariyle bankaların bilanço içi döviz açığı piyasalarda dalgalanma başlamadan önceki (nisan sonu) düzeyinin 784 milyon dolar üzerine yükseldi.

BİLANÇO DIŞINDA FAZLA VAR

Bankalar, bilanço içinde yabancı para pozisyonunu açarak aldığı kur riskini, bilanço dışı vadeli döviz işlemleriyle kapatıyorlar. Sektörün bu amaçla yaptığı vadeli döviz alımları temmuz sonunda 25 milyar 315 milyon dolara çıkarken, döviz satışları ise 17 milyar 9 milyon dolar oldu. Böylece sektörün bilanço dışı işlemleri 8 milyar 306 milyon dolar fazla verdi.

Bilanço içi pozisyonla bilanço dışı pozisyonun toplamından oluşan net genel pozisyon ise temmuz sonunda 159 milyon dolar fazla verdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle