GeriEkonomi Bankalara el koyma kararı düzeltildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bankalara el koyma kararı düzeltildi

Beş bankanın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilmesine ilişkin kararnamenin yazımında sehven yapılan yanlışlık giderildi. Düzeltme metni, Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlandı.

Düzeltme yazısında, ‘‘22.12.1999 tarihli ve 23914 mükerrer sayılı Resmi Gazete'nin 1'inci sayısında yayımlanan 21.12.1999 tarihli ve 99/137655 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı'nda yer alan ‘adı geçen' ibaresi, '4491 sayılı' şeklinde düzeltilmiştir’’ denildi.

Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp, önceki gün bankaların fona devrinde, Bakanlar Kurulu’nun bu işlemi son çıkan ‘‘4491 sayılı Bankalar Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanunun geçici 2. maddesine göre’’ yapması gerekirken, yazım hatası nedeniyle işlemin ‘‘4389 sayılı Bankalar Kanunu'nun geçici 2. maddesine dayandırılması’’ ile ilgili basında çıkan haberin hatırlatılması üzerine, ‘‘Resmi Gazete'de değişiklik ile ilgili yasanın yazılmadığı görüldü. Başbakanlık ile görüştük. Onun düzeltileceği söylendi’’ demişti.

Demiralp, bu durumun hukuki bir sorun olacağını düşünmediğini de vurgulamıştı. Daha sonra Başbakanlık'tan, aynı konuda yapılan yazılı açıklamada ise şu görüşlere yer verilmişti: ‘‘Yurt Ticaret ve Kredi Bankası A.Ş, Egebank A.Ş, Sümerbank A.Ş, Eskişehir Bankası T.A.Ş ile Türkiye Tütüncüler Bankası Yaşarbank A.Ş'nin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilmesine ilişkin 21.12.1999 tarihli ve 99/13765 sayılı Kararnamenin dayanak maddesi, Hazine Müsteşarlığı'nca '4491 sayılı Kanunun geçici 2. maddesi' olarakteklif edilmiş ve Kararname de bu şekilde çıkartılmış, ancak sehven ‘adıgeçen Kanunun geçici 2. maddesi' şeklinde yayımlanmıştır.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle