GeriEkonomi Bankalara bozulan TOKİ, ’erken ödeyene yüzde 25 indirim’e geçti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bankalara bozulan TOKİ, ’erken ödeyene yüzde 25 indirim’e geçti

Bankalara bozulan TOKİ, ’erken ödeyene yüzde 25 indirim’e geçti
refid:8911927 ilişkili resim dosyası

Kamu bankalarını bile ucuz kredi kullandırmaya ikna edemeyen TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, kaynak dönüşünü hızlandırmak amacıyla "21 Mayıs-20 Haziran döneminde borcunu erken ödeyene yüzde 25 indirim" uygulaması başlattı.

BANKALARIN mevduata verdiği faiz yüzde 14-18, devlet iç borçlanma senetlerinin yıllık getirisi yüzde 16-19 arasında değişirken Toplu Konut İdaresi (TOKİ), borcunu erken ödeyene yüzde 25 indirim uygulayacak. 2006 yılı sonuna kadar TOKİ’den konut ve işyeri alanlar, borçlarını 21 Mayıs - 20 Haziran arasında kapatırsa, yüzde 25 indirim uygulanacak. Uygulamadan 75 bin kişi yararlanabilecek. Uygulamadan yararlanmak isteyenlerin, 21 Mayıs’tan itibaren konutların satışına aracılık eden bankaların şubelerine başvurması gerekiyor. Vadelerinin bitimine 12 aydan az kalmış konut ve işyerlerinin alıcıları, borçların erken kapatılmasına yönelik indirim uygulamasından yararlanamayacak.

Vadeli ödemeye de indirim

Borçlarını peşin kapatmak isteyenlere yüzde 25 indirim uygulanırken, 3-6 ay vadeli kapatma imkanı da getirildi. Borç bakiyesini 3 eşit taksitte kapatmak isteyenlere yüzde 23, 6 eşit taksitte kapatmak isteyenlere de borç bakiyelerinde yüzde 21 indirim yapılacak. Borç kapatmak için 20 Haziran’dan sonra yapılacak başvurulara indirim uygulanmayacak. Borcunu erken kapatmak isteyenler, ilgili bankalardan kredi de kullanabilecek. Uygulamayla, konut ve işyeri alıcılarına, borçlarını daha düşük tutarda kapatma olanağı getirilirken, TOKİ de nakit kaynaklarını güçlendirmeyi amaçlıyor. TOKİ, 15 yıla varan vadelerle konut sattığı için, erken ödemede indirim uygulaması ile tahsilatı hızlandırmayı hedefliyor.

Vatandaş kazansın diye

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, toplu parası olan vatandaşın, bankaya parasını koyarak faizi ile konut taksitlerini ödediğini belirterek, "Bu nedenle, peşin ödemeyi sağlamak için yüksek indirim yapmak zorundayız. Aksi takdirde vatandaş, parasını bankaya koyup, faizi ile konut taksitlerini ödemeye devam eder" dedi. Bayraktar, şöyle devam etti: "Ben kaynak bulmak için yurt içinden, dışından kredi alsam, Türkiye’de geçerli faizi, yüzde 16-17 faizi istiyorlar. Ben de diyorum ki, ’Ben size geçerli faizin yarısını yüzde 7-8 vereyim, birlikte iş yapalım. Kár edince de yüzde 10-12 pay vereyim.’ Kabul etmiyorlar. Kaynak bulmak için teklif ettiğimiz faizi, şartları, bankalar, yatırımcılar kabul etmedi. Türkiye’de yıllarca yatırım yapılmamış, paradan para ya da rüzgardan para kazanılmış. Kimse yatırıma girmek istemiyor. Biz de bankalar kazanacağına vatandaş kazansın diye bu kadar büyük indirim yaptık."

Piyasada sıkıntı var, bizim teklif çok cazip

SON siyasi gelişmeler ve ekonomik durgunluk nedeniyle esnafın, iş yapanların sıkıntılı olduğuna da işaret eden TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, "Vatandaşın peşin ödeme yapacak parası var mı?" şeklindeki soruya, "elinde parası olan vatandaşa bankalardan daha cazip kazanç sunuyoruz. Yüzde 25 çok iyi bir teklif. Vatandaşın bunu değerlendireceğini umuyorum. Borçlarından kurtulmak isteyen vatandaş, elindeki parasını ödeyip tapusunu almak isteyecektir" karşılığını verdi.

1.5 milyar YTL toplama hedefi

TOPLU Konut İdaresi (TOKİ), kaynaklarının büyük bölümünü lüks konut projelerinden sağladığını, piyasadaki durgunluk ve sıkıntı nedeniyle bu konutların satışında ve geri dönüşünde bir yavaşlama olduğunu bildiren Erdoğan Bayraktar, müteahhit hak edişlerinde sorun yaşanmaması için "şartları esnettiklerini" kaydetti. Bayraktar, konut ve işyeri satışları nedeniyle vatandaştan 2.4 milyar YTL vadeli alacaklarının olduğunu belirterek, indirim uygulamasıyla 1-1.5 milyar YTL’nin geri gelmesi halinde idarenin kaynak sıkıntısının önemli ölçüde azalacağını söyledi.

Kredi kullananlara da indirim uygulanmıştı

TOPLU Konut İdaresi (TOKİ), yılbaşında, idareden konut kredisi kullanan konut yapımcılarına (kooperatifler, kooperatif birlikleri, sosyal yardımlaşma kurumları, yapımcılara satmak üzere konut üreten gerçek ve tüzel kişiler), kredi borçlarını erken ödemeleri halinde indirim uygulamıştı. Uygulama kapsamında, kredi kullananların, borçlarını bir defada ödemeleri halinde, borçlarında konut büyüklüğüne göre yüzde 15-35 arasında, 4 eşit taksitte ödemeleri halinde ise yüzde 10-30 arasında indirim yapılmıştı. TOKİ, toplu konut yapımcılarına mevzuat çerçevesinde, 150 metrekareye kadar olan konutlar için zaman zaman 5-10 yıl vadeli tamamlama kredileri kullandırıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle