Bankalar Merkez’le sıkıştı, dolar 1.61’e, faiz yüzde 8’in üstüne çıktı

Hasan TÜFEKÇİ / ANKARA
29.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Merkez Bankası’nın aldığı kararlar faiz ve döviz üzerinde yükseliş etkisini sürdürdü.

Dün dolar 1.61 liraya kadar tırmanırken, faiz ise yüzde 8 seviyesini aştı. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ise yüzde 2.81 oranında değer kaybetti.
Merkez Bankası’nın yüzde 0.25 faiz indiriminin ardından karşılık oranlarını piyasaların beklentilerin üzerinde artırması döviz ve faiz üzerinde yükselişi beraberinde getirdi. Önceki gün özellikle bono piyasasında yabancı çıkışlarının etkin olmasıyla birlikte gösterge bono bileşik faizi ekim ayından bu yana ilk kez yüzde 8’in üzerine tırmandı. Faiz dün yüzde 8.07’ye kadar çıkış gerçekleştirdi. Bu yükselişte ayrıca Hazine ihalelerinden önce gerçekleştirilen satışlarda etkili oldu.
Hazirandan bu yana ilk
İçerde yaşanan gelişmelerle yabancıların yaptığı satışlar dışarıda ise Euro’nun dolar karşısındaki hareketi dövizi tetikledi. Bankalararası piyasada güne 1.5795 seviyelerinden başlayan dolar, Euro-dolar paritesindeki artışa paralel hızlı yükselişe geçti. Piyasalarda 1.60 lira düzeyi beklenirken dolar 1.6110 lira ile günün en yüksek seviyesine çıktı. Dolar bu yükselişle birlikte Haziran 2010’dan bu yana ilk kez bu seviyeyi ulaştı. Dolar, serbest piyasada 1.6070 liradan kapandı.
Faizdeki yükseliş yabancıların satışları banka hisselerinin öncülüğünde İMKB’de düşüşü hızlandırdı.  Önceki gün 65.038 puandan kapanan İMKB Ulusal 100 Endeksi dün gün içinode eEn düşük 62. 889 puana geriledi ve endeks günü yüzde 2.81 kayıpla 63.211 puandan tamamladı.

Meclis’te ‘Torba’ firesi

TORBA Tasarı’yı görüşen Meclis Genel Kurulu, iktidardaki fireler nedeniyle dün çalışamadı. Muhalefetin yoklama talebinde AK Parti, toplantı yeter sayısı olan 184’e, 2 milletvekili eksik olduğu için ulaşamadı. AK Parti Bursa Milletvekili Ali Koyuncu’nun, “Ben oy verdim, oyumu kaybettiniz” itirazları sonucu değiştirmedi. Başkanlık Divanı’nın önünde biriken AK Partililer pusulaları yeniden denetledi. AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç, duruma inanamayıp salonda beklemeyi sürdüren partililere “Maalesef kapandı arkadaşlar, çıkabilirsiniz artık” dedi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı