GeriEkonomi Bankalar dolar aldı yuan değer kaybetti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bankalar dolar aldı yuan değer kaybetti

ÇİN’in para pirimi yuan, esnek hale getireceğinin açıklanmasının ardından önceki gün ve dün sabah saatlerinde kaydettiği yükselişin ardından, yönünü değiştirerek değer kaybetti.

Devlet bankalarının yoğun bir biçimde dolar satın almaları yuana değer kaybettirirken, bu girişim merkez bankasının yuandaki değerlenmenin hızını kontrol altında tutacak yeni bir strateji benimsediğini gösterdi. Çin’in büyük devlet bankalarının, yuanı yükselişin ardından kontrol altında tuttukları belirtilirken, bu durum Beijing’in yuanda Batı’nın talep ettiğinden çok daha yavaş bir yükselişe izin vereceğini gösterdi. Merkez bankasının yuanda dünkü orta noktayı 6.7980 olarak açıklamasının ardından başlangıçta yükselen Çin para birimi, daha sonra bankaların yoğun dolar alımıyla 6.7900’a kadar düştü.

Risk azaldı

ULUSLARARASI kredi derecelendirme kuruluşu Fitch de Çin’in yuanda esneklik sağlama girişiminin ülkede ve bölge genelinde makroekonomik istikrarsızlık riskini azalttığını açıkladı. Fitch’in küresel ekonomi birimi direktörü Brian Coulton, “Çin’in para politikasıyla ilgili esnekliğin duyarlı girişim olduğunu ve ekonomik istikrarsızlık riskini azalttığını düşünüyoruz” dedi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle