GeriEkonomi Bankalar Birliği Hazine'ye gidiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bankalar Birliği Hazine'ye gidiyor

Bankalar Birliği, Hazine'nin hazırladığı mali sektör reform taslağı ile ilgili görüşlerini hazırladı. Birliğin, böyle bir taslağın TBMM'ye getirilmesine karşı çıkacağı öğrenildi.

Bankalar Birliği Başkanı Ünal Korukçu'nun bugün Hazine Müsteşarı Yener Dinçmen'i ziyaret ederek, taslakla ilgili hazırladıkları kapsamlı bir raporu sunacağı belirtildi. Taslağın bir çok maddesine karşı çıkılırken, birçok maddenin hukuka aykırılığı görüşününün savunulacağı öğrenildi.

Geçtiğimiz hafta Hazine'nin hazırladığı Mali Sektör Reform Taslağı'nı değerlendiren Bankalar Birliği Yönetim Kurulu, bankacılık sektörünü düzenleyen mevcut 538 sayılı kanun hükmünde kararnamenin (KHK) hazırlanan taslaktan daha ileri bir düzenleme olduğu ve bu nedenle yeni bir düzenlemeye gerek olmadığı sonucuna varmıştı.

Bankacılar, hazırlanan taslağın bazı hükümlerine hukuka aykırı olduğu için karşı çıkarken taslağın genel yapısının ‘‘monarşik bir yapıya’’ sahip olduğunu söylediler.

Bir bankacı, mevcut 538 sayılı KHK'nın sektörün ihtiyaçlarına daha iyi cevap verdiğini saptayarak, ‘‘Mevcut düzenlemede yapılacak küçük ayarlamalar ile çok daha yetkin hale getirilmesi, reform olarak sunulan bu taslağın gündeme getirilmemesinin daha yerinde olacağını’’ söyledi.

Taslak ile kurulan Mali Sektör Üst Kurulu'na karşı çıkılmadığı öğrenilirken, böyle bir kurula ihtiyaç olduğu konusunda herkesin mutabık kaldığı, ancak taslakta yeralan haliyle yeni bir şey getirmediği için Kurulun mevcut haliyle ‘‘olsa da olur, olmasa da’’ biçiminde değerlendirildiği belirtildi. Bankaların en fazla karşı çıkacağı maddeler arasında 38. maddenin yeraldığı, bankaların açacakları kredilerin çeşitli biçimlerde sınırlandırılmasını öngören taslaktaki hpükmün uygulanamaz bulunduğu öğrenildi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle