Geri Ekonomi Bankacılık Yasası için ‘hakem’ aranıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bankacılık Yasası için ‘hakem’ aranıyor

Bankacılık Yasası Tasarısı’yla ilgili taraflar arasında dört konuda anlaşmazlık çıkması üzerine, ‘hakem’ arayışı başladı. Çıkan anlaşmazlık üzerine tasarı Başbakanlık’tan Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener’e geri döndü.

BANKACILIK Kanunu tasarısında, Bakanlar Kurulu imzaların büyük ölçüde tamamlanmasına karşın, taraf kurumlar arasında gerilim yaratan tartışmalı maddeler yüzünden, metnin hálá TBMM’ye gönderilemediği öğrenildi. Bir yetkili bu durumu ‘Tasarı Başbakanlık’tan çıktı ama TBMM’ye giriş yapamadı’ diye hicvederken, bankaların Fon’a devri başta olmak üzere, üç tartışmalı maddenin çözümü için, bir hakemlik arayışı başladı.

ŞENER’E GERİ DÖNDÜ: Geçen haftasonu yapılan toplantıda, teknik komiteyi oluşturan BDDK, TMSF ve Hazine’nin son değerlendirmelerini yapmaları istenmişti. ‘Fon’a devir, denetim ve prim hesabı’ konularının tasarıya nihai olarak nasıl işleneceği belirsizliği korurken, tasarının şu anda ‘ilgili bakan’ olan Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener’e tekrar geri döndüğü belirtildi. Önceki gün toplanan Bakanlar Kurulu’nun ardından Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Devlet Bakanı Ali Babacan ile Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı tasarıyla ilgili olarak biraraya gelip toplantı yaptı.

DÜĞÜM DÖRT KÖŞELİ: Bankacılık Kanunu tasarısına ilişkin sorunlar şöyle sıralanıyor:

‘Çerçeve Kanun’ baskısı: Üst kurulların çalışma düzeni ve özlük haklarına ortak standartları getirmek amacıyla hazırlanan ‘çerçeve yasa tasarısı’, BDDK’yı da kapsadığı için, başta görev süresi olmak üzere Bankacılık Kanunu tasarısının bazı maddeleri, Üst Kurul tasarısına uygun hale getirilmeye çalışılıyor.

Hazine ve stand-by baskısı: Fon’da devrin önününü açılmasıyla, IMF’nin bankaların yabancı kredilerinin garanti kapsamına alınmasına dönük talebinin hayata geçirilmesi amaçlanıyor.

BDDK-TMSF yetki tartışması: Mevduat sigorta priminin hesabı konusundaki yetki tartışması ile bankaların Fon’a devri konusundaki görüş ayrılığı, Bankacılık Tasarısının en önemli açmazlarından birisini oluşturuyor.

TBB’nin çekinceleri: Türkiye Bankalar Birliği’nin de (TBB) Fon’a devir konusunda BDDK ile benzer yaklaşımı paylaştığı ve Fon’a devirden yana olmadığı biliniyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle