Bankacılık Kurulu'nda DPT ve TOBB yok

Hürriyet Haber
18.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Bankalar Kanunu tasarısıyla getirilen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nda DPT ve TOBB'dan da üye yer almasını öngören maddeden, bu kurumlar çıkarılacak.

Anasol-D Hükümeti'nce hazırlanan Bankalar Kanunu tasarısına DYP'lilerin yaptığı itirazların bazıları haklı bulundu. İlk tasarı metninde yer almadığı halde, Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmeler sırasında eklenen bazı düzenlemelerin, tasarı TBMM Genel Kurulu'nda görüşülürken önergelerle değiştirilmesi kararlaştırıldı.

DEĞİŞİKLİKLER

Hazine yetkililerinden alınan bilgiye göre, bayram ertesi TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek ilk tasarı olan Bankalar Kanunu tasarısında, DYP'li Ufuk Söylemez ve Ayfer Yılmaz'ın itiraz ettiği ve değiştirilmesine kesin gözüyle bakılan değişiklikler şöyle:

İHTİSAS DIŞI KİMSE OLMASIN:

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu üyeleri arasında yer alması öngörülen DPT ve TOBB temsilcileri metinden çıkarılacak. DPT ve TOBB temsilcileri, ilk hükümüte tasarısında zaten yer almıyordu. Bu kurumların, metne Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmeleri sırasında dahil edilmesi tartışmalara yol açmıştı. Hazine yetkilileri, bankacılığın ihtisas gerektiren bir konu olduğunu vurgulayarak, bu kadar önemli yetkilerle donatılmış bir kurumda, ihtisas dışı kişilerin yer almaması gerektiğini savunuyor.

ÜÇ AYLIK SÜRE KALKIYOR:

Tasarıda, yapılan bir son dakika değişikliğiyle, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Üst Kurulu'nun, yasa yürürlüğe girdikten 3 ay sonra oluşturulmasını öngörülüyordu. Bu süre, Hükümetin giderayak Kurul'u istediği kişilerden oluşturacağı gibi bir izlenim yarattığı için kaldırılacak. Tasarıdaki bu madde, Kurul'un seçimlerden sonra oluşturulmasına olanak tanıyacak biçimde yeniden düzenlenecek.

YÜRÜRLÜK TARİHİ DEĞİŞİYOR:

Tasarının geçici maddesinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun 1 Ocak 2000'de göreve başlaması öngörülüyor. DYP,bu tarihin 1 Haziran 2000 olarak değiştirilmesini istedi. Bu istek de kabul gördü.Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı