GeriEkonomi Bankacılara göre MB yıl sonuna kadar faiz indirimi yapacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bankacılara göre MB yıl sonuna kadar faiz indirimi yapacak

Bankacılar Merkez Bankası'nın faiz indirimlerinin 2008 sonuna kadar sürmesini konusunda ortak görüş bildiriyor ancak indirim oranları konusunda indirim bekliyorlar.

Bankacılar, tüketim harcamalarındaki yavaşlama ve aşırı değerli YTL ile enflasyonda yılsonu için hedeflere yakın sonuç beklediklerini belirterek Merkez Bankası'nın Ekim ayından itibaren yılsonuna kadar üç Para Politikaları Kurulu toplantısında da faiz indirim kararı vereceği tahmininde bulunuyorlar.

Ancak bankacılar indirim oranları konusunda farkıl görüş taşıyorlar.

Yapı Kredi Bankası Araştırma ve Strateji Bölüm Başkanı Ahmet Çimenoğlu, Merkez Bankası'nın yılsonuna kadar 0.75 baz puanlık indirim yapmasını beklediklerini bildirdi. İndirimlerin, Para Politikası Kurulu'nun yıl sonuna kadar yapacağı üç toplantının her birinde 0.25 baz puanlık indirim tahmin ettiklerini, 2008'de de faizdeki indirimin süreceğini tahmin ettiklerini söyledi. Çimenoğlu, gelecek yıl sonuna kadar Merkez Bankası'nın 2.75 baz puanlık indirime gidebileceğini söyledi.

Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Birim Müdürü Ali İhsan Gelberi de, Yılsonuna kadar 0.75 olacak faiz indiriminin 2008'de de süreceğini tahmin ettiklerini söyledi. Gelberi'ye göre, indirimler 2008'in ilk iki ayında da devam edecek.

Finansbank Başekonomisti İnan Demir de yılsonuna kadar her toplantıda 0.25 olmak üzere, 0.75 puanlık indirim beklediklerini, 2008'de ise 1.5 puan faiz indirimi gerçekleşmesini tahmin ettiklerini belirtti.

1.25 BAZ PUANLIK İNDİRİM BEKLEYEN VAR

FORTİSBANK Araştırma Mdürü Haluk Börümcekçi ise Para Politikaları Kurulu'nun Ekim ve Kasım aylarındake toplantısında 0.25, Aralık'taki toplantısında ise yarım baz puanlık indirime gitmesini beklediğini söyledi. Yıl sonuna kadar 1 baz puan indirim beklediklerini söyleyen Börümcekçi, 2008'de de 3 puan faiz indirimi beklediklerini kaydetti.

Abank Genel müdür Yardımcısı Murat Özer de faiz indirimlerinin gelecek yıl sürmesini beklediklerini, 2008 sonunda faiz indirim düzeyinin 3.50'ye ulaşmasını beklediklerini kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle