GeriEkonomi Bankacılar revizyonu tartışacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bankacılar revizyonu tartışacak

Kamu bankalarının IMF'ye verilen taahütler kapsamında "yeniden yapılandırma" çalışmaları için oluşturulan Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu ile banka çalışanları arasında ilk temas bu hafta kuruluyor.

Ortak Yönetim Kurulu, bu hafta perşembe günü, Tüm Banka-Sen üyesi memurlarla görüşecek.

Tüm Banka-Sen Genel Başkanı Ali Rıza Camcı yaptığı açıklamada, yıllardır seslerine kulak tıkayanların şimdi kendilerinden görüşme talebinde bulunduğunu belirterek, perşembe günü yapılacak toplantıda önerilerini ve taleplerini dile getireceklerini söyledi.

Camcı, "Grevsiz, toplu sözleşmesiz sendika yasası"nın da kabul edilmesinden sonra sendikalarının meşrulaşması yolunda bir gelişme yaşandığını belirterek, kamu bankalarındaki gelişmeler ve "yeniden yapılandırma" çalışmasıyla birlikte ortaya çıkan sorunları dile getireceklerini söyledi.

Camcı, kamu bankalarındaki yapılanmanın banka çalışanlarının özlük hakları konusundaki sorunları unutturduğuna dikkat çekerek, daha önce yüzde 180 olan bankacılık tazminatının yüzde 60-70 dolaylarına indirilmesiyle ilgili olarak görüş bildireceklerini kaydetti. Camcı, Emlak Bankası'nın Ziraat Bankası'na devredilmesinin ardından yaklaşık 650 kişinin görev yerlerinin değiştirildiğini bildirdi.

Camcı, bazı siyasilerin bankalardan emekliliğe zorlanan ve yerleri değiştirilen çalışanlar nedeniyle rahatsız olduğunu savunarak, "Siyasiler `eşimiz dostumuz var var' diyerek, uyardılar. Çalışanların da rahatsız olduğu ortada. Bunun üzerine bizimle görüşmeyi kabul ettiler" yorumunu yaptı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle