GeriEkonomi Bankacılar para cezasından ürktü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bankacılar para cezasından ürktü

Bankalar Birliği yönetim kurulu, Hazine Müsteşarı ile Merkez Bankası Başkanı'na ‘‘yeni yıl ziyareti''ne gitti. Bankacılar, Meclis gündeminde bulunan Bankalar Kanunu tarasısındaki para cezalarının ağır olduğunu savundu ve bu konuda bürokratlardan yardım istedi.

Bankacılar, TBMM Genel Kurulu'nda ilk sırada görüşülmeyi bekleyen Bankalar Kanunu tasarısında yer alan para cezalarının yüksek olduğunu belirterek, miktar olarak öngörülen bu cezaların yumuşatılmasını ve oranlara bağlanmasını istediler.

Bankalar Birliği Başkanı ve İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince başkanlığındaki Bankalar Birliği Yönetim Kurulu, Hazine Müsteşarı Yener Dinçmen ile Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel'i makamında ziyaret etti. Yeni yıl kutlaması amacıyla gerçekleştirilen ziyarette bankacılar, Bankalar Kanunun tasarısını da ele aldı. Görüşmede, tasarıdaki iki ayrı konuda düzenleme değişikliği gerektiği ifade edildi.

PARA CEZALARI:

Bankalar Birliği Yönetimi, tasarının 17. maddesinde, 12 ayrı konuda düzenlenen para cezalarının yüksek olduğundan yakınarak, cezaların yumuşatılmasını istedi. Bankacılar, tasarıda miktar olarak öngörülen cezaların, orana bağlanması gerektiğini dile getirdiler.

Tasarının ‘İdari suç ve cezalar' başlıklı maddesinde sıralanan bazı fıkralara göre; yasaya aykırı şube ve temsilcilik açılması halinde 10 milyar, yasaya aykırı atama yapılması halinde 5 milyar, izinsiz pay devirlerinde de 2 milyar liralık para cezaları öngörülüyor.

KREDİ KARŞILIKLARI:

Bankacılar, kredi karşılıklarının gider yazılması konusunu içeren maddenin de ‘daha açık bir ifadeyle' yeniden kaleme alınması gerektiğini dile getirdiler. Tasarıda gider yazılacak karşılığın teminatlı-teminatsız olup olmadığının yeterince net olmadığını belirten bankacılar, bir yıl önce yürürlüğe giren ‘Kredi Karşılıkları Kararnamesi' ile tasarıdaki bu konuyla ilgili düzenlemenin uyumlu olması gerektiğini söylediler.

Hazine Müsteşarı Dinçmen'in de değişikliklerin, teknik olarak ancak tasarının TBMM'de görüşülmesi sırasında verilecek önergelerle mümkün olabileceğini söylediği öğrenildi. Dinçmen, özellikle para cezaları konusunda yapılacak değişikliklerle ilgili talebi de Maliye Bakanı Zekeriya Temizel'e aktaracağını söyledi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle