GeriEkonomi Banka suçları DGM kapsamından çıkıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Banka suçları DGM kapsamından çıkıyor

Türk Ceza Kanunu'nun ‘‘Cürüm işlemek için teşekkül meydana getirenler ve teşekkül kurma’’ suçları ile ‘‘Cemiyet mensuplarına yardım’’ suçlarına ilişkin 313 ve 314'üncü maddelerini, Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nin görev alanından çıkartan yasa tasarısı, 7 Kasım Perşembe günü TBMM Adalet Komisyonu'nda görüşülecek.

Tasarının kabul edilmesi halinde banka suçları DGM kapsamından çıkarılmış olacak.

Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nin (DGM) Kuruluş ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun, Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu (CMUK) ile Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TCK'nın 313 ve 314. maddelerinde düzenlenen suçların soruşturma ve kovuşturmasının da CMUK hükümleri doğrultusunda yapılmasını öngörüyor.

Tasarıyla getirilen bir başka düzenlemeyle de Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanunu'nda, ‘‘çıkar amaçlı suç örgütü’’ hakkındaki tanımda yer alan ‘‘zor veya tehdit’’ ibaresi, ‘‘tehdit, baskı, cebir veya şiddet’’ şeklinde değiştiriliyor. Aynı tanımda yer alan, ‘‘veya kişileri kendilerine tabi kılmaya zorlamak veya mensupları arasında her ne suretle olursa olsun açık veya gizli işbirliği yapmak’’ ibaresi de yasa metninden çıkartılıyor. Tasarı, yasadaki ‘‘şüpheler ve şüphe’’ kelimelerini de ‘‘belirtiler’’ şeklinde düzenliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle