GeriEkonomi Bank of America personel çıkartacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bank of America personel çıkartacak

ABD'de kısa süre önce Fleet Boston Financial şirketiyle birleşerek ABD'nin üçüncü büyük bankası haline gelen ''Bank of America'', personel sayısında 12 bin 500 kişilik azaltma yapacağını açıkladı.

İndirimin, bankanın 181 bini bulan toplam personel sayısının yüzde 7'sine tekabül ettiği bildirildi.
  
Azaltılacak personelin yaklaşık yüzde 30'luk kısmı, emekli olacak işçilerin yerine yeni işçi alınmaması yoluyla tasfiye edilecek. Bu yıl başlayacak olan indirimin, yaklaşık 2 yılda tamamlanacağı bildirildi.
  
''Bank of America''nın Fleet Boston ile birleşmesi sonucu ortaya çıkan kuruluşun malvarlıklarının toplam değeri 966 milyar doları buluyor. 35 milyon mudisi bulunan bankanın ABD çapında 5 bin 700 şubesi var.

ABD'de en büyük bankalar sıralamasında Citigroup birinci sırada yer alıyor. Onu, birleşecek olan JP Morgan Chase-BankOne grubu izliyor. Bank of America-Fleet Boston grubu ise üçüncü sırada yer alıyor.

''Bank of America''nin icra yönetmeni Ken Lewis, indirim sayesinde, 2005 yılı sonuna kadar 1.6 milyar dolar tasarruf sağlanacağını açıkladı.
   
FİLMLERİ FİNANSE EDİYORDU

California'da 100 yıllık bir geçmişi bulunan ''Bank of America'', Hollywood filmleri ve Golden Gate köprüsünü finanse ediyor.

Şirket, NationsBank şirketi tarafından satın alındıktan sonra merkezini 1998'de Kuzey Carolina'ya taşımıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle