GeriEkonomi Bank Mellat: Bütün Türk bankaları ilişkisini kesti iş yapamaz hale geldik
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bank Mellat: Bütün Türk bankaları ilişkisini kesti iş yapamaz hale geldik

İranlı Bank Mellat’ın Türkiye Genel Müdürü Yunus Hürmizi, “Türkiye’deki bütün bankalar bizimle ilişkisini kesti; şu anda iş yapamaz duruma geldik” dedi.

ABD’nin yaptırım uyguladığı 21 İran bankasından biri olan Bank Mellat’ın Türkiye Müdürü Hürmizi, bugüne kadarki bütün faaliyetlerinin de yasal olduğunu savundu. Türk bankalarının kendileriyle ilişkiyi kesmesine karşın Türkiye’den çıkmayı düşünmediklerini açıklayan Hürmizi, “Türkiye’de tüm işlerimizi Türk kanunlarına ve uluslararası kanunlara uyarak yaptık, yaptığımız tamamen meşru ticareti kolaylaştırmak” dedi.

ABD iki kez uyardı

ABD yönetimi İran’la finansal ve ticari ilişki içinde olan şirket ve ülke yönetimlerine baskı yapıyor. Bu doğrultuda geçen yıldan bu yana Türkiye’yi uyaran ABD, bu ay Hazine Bakanlığı Terörizm ve Finansal İstihbarattan Sorumlu Müsteşar Vekili David Cohen’i Türkiye’ye göndermişti. Ankara ve İstanbul’da temaslarda bulunan Cohen, resmi kurum ve bankalar başta olmak üzere özel sektör yetkilileriyle yaptığı toplantılarda, hiçbir Türk bankasının ABD tarafından İran’ın silahlanmasına aracılık ettiği belirlenen bankalarla finansal ilişki içinde olmamasını istemiş ve bunun Türkiye’de üç şubesi bulunan Bank Mellat’ın Türkiye’deki şubelerini kapsadığını da açıklamıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle