GeriEkonomi Bank Asya'dan sermaye artırımı hamlesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  59
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bank Asya'dan sermaye artırımı hamlesi

Bank Asya'dan sermaye artırımı hamlesi
refid:27212392 ilişkili resim dosyası

Dün hisseleri tekrar işlem gören Bank Asya yönetimi sermaye artırım kararı aldı. Bank Asya 900 milyon TL'lik ödenmiş sermayesini 1 milyar 125 milyon TL'ye çıkaracak.

Dün Borsa İstanbul'da hisseleri işleme açılan ve bugün de BİST 100 ve BİST Banka endekslerinde işlem görmeye devam eden Bank Asya Kamuoyunu Aydınlatma Platformu'na açıklama yaptı.

Bank Asya Yönetim Kurulu bankanın 900 milyon TL olan ödenmiş sermayesini 225 milyon TL artırarak 1 milyar 125 milyon TL'ye çıkarılması kararı aldı.

Karara göre 225 milyon TL'lik sermaye artışının tamamı nakit olarak karşılanacak.

Sabah erken saatlerinde yapılan bir başka açıklamada Bank Asya'nın en yüksek sermaye yeterlilik rasyosuna sahip bankalardan biri olduğu ve kamu otoritelerin tüm taleplerinin yerine getirildiği belirtilmişti.

Bank Asyadan sermaye artırımı hamlesi BABACAN: BDDK gözünü kırpmadan…

"TÜM TALEPLERİ YERİNE GETİRİYORUZ"

İşte Bank Asya'dan sabah saatlerinde yapılan açıklama:

Kamuoyunun da yakından takip ettiği üzere; yaklaşık on aydır Bankamız mudilerini tedirgin etmeye yönelik olarak Kanunlara alenen aykırı bir şekilde suç teşkil eden ve gerçeğe açıkça aykırı beyanlar verilmekte, haberler yapılmaktadır.

Yapılan tüm bu saldırılara rağmen, Bankamız bu güne kadar hiçbir mudisini ve müşterisini mağdur etmeden tüm yükümlülüklerini yerine getirmiş olup faaliyetlerini kesintisiz bir şekilde sürdürmektedir. Bu süreç zarfında Bankamız bütün mudilerine mevduatlarını zamanında eksiksiz olarak ödemiş, ödemeye de devam edecektir. Bugüne kadar Bankamızda mevduatı olup da parasını çekemeyen tek bir mudimiz bulunmamaktadır.


Bank Asyadan sermaye artırımı hamlesiBANK ASYA’YI BEKLEYEN 2 YOL

Bu süreçte yürütülen ekonomik linç kampanyasına karşı, sağduyusunu koruyarak mevduatını Bankamızda tutan ve destek olmak amacıyla mevduatlarını yatıran kadirşinas halkımızın desteğini hafife alarak, Bankamızı ödeme güçlüğü içerisine düşürme planı yapan çevrelere rağmen, Bankamız müşterilerine karşı olan yükümlülüklerini yerine getirmeye devam edecektir.

Sektörde en yüksek Sermaye Yeterlilik Rasyosuna sahip bankalardan biri olan Bankamız, on aydan beri eşine az rastlanır şekilde yoğun denetimlerden geçmiş ve ilgili kamu otoritelerinin tüm taleplerini yerine getirmiştir.

Bankamız bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, hissedarlarının, yatırımcılarının, müşterilerinin ve Türk Bankacılık Sisteminin hak ve menfaatlerini korumak için gerekli yasal girişimlerde bulunmaya devam edecektir. Hukuk Devletine olan güvenimiz ve adaletin tecelli edeceğine olan inancımız kapsamında Bankamız, gerek iç hukuk mevzuatından ve gerekse uluslararası anlaşmalardan kaynaklanan tüm yasal haklarını, ilgili adli ve idari merciler nezdinde aramaya ve konunun yakın takipçisi olmaya devam edecektir.

"KURALLARA UYANLARIN ÇEKİNMESİNE GEREK YOK"
Öte yandan Başbakan Ahmet Davutoğlu konuyla ilgili KKTC ziyareti öncesi açıklamalarda bulundu. Davutoğlu "Türkiye bir hukuk devleti. Bankacılık sistemimizin ne kadar dayanıklı olduğu son yıllarda görülmüştür. Bir takım manipulatif bankalarla ilgili çıkarılan haber art niyetlidir. Bank Asya da dahil herhangi bir banka objektif kriterler içinde bu sistemin işleyişine aykırı noktadaysa bu değerlendirme BDDK başta olmak üzere kurumların görevidir. Kurallar bellidir. Kurallara uyanların herhangi bir şeyden çekinmesine gerek yoktur" diye konuştu.

DÖRT SEANS ÜST ÜSTE TABAN

Bank Asya hisseleri bugün yine taban fiyata gerileyerek açıldı. Bank Asya hisseleri açılışta yüzde 10,10 düşerek 0,89 liraya geriledi. İkinci seansta da düşüş sürdü. Bank Asya hisseleri ikinci seans taban fiyatı olan 0,80 liraya geriledi Böylece Bank Asya hisseleri 5 hafta sonra işleme açıldıktan sonra dört seans üst üste taban fiyata gerilemiş oldu. İki günlük kayıp yüzde 40'ı bulurken bankanın piyasa değeri 720 milyon liraya düştü. Bank Asya hisseleri 7 Ağustos'a işleme kapatılmadan önce bankanın piyasa değeri 1 milyar 116 milyon liradaydı. İki günlük piyasa kaybı 400 milyon TL'ye yaklaştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle