Banca IMI Global Menkul'e ortak olmaktan vazgeçti

ANKA
01.10.2007 - 16:54 | Son Güncelleme:

Global Yatırım Holding A.Ş., Global Menkul Değerler A.Ş.’nin sermayesinde Banca IMI’nın sahip olduğu hisseleri geri alacağını açıkladı.

Global Yatırım’dan yapılan açıklamada, Global Menkul Değerler’in ilave yüzde 70.1’lik hissesinin Banca IMI’ye devrine ilişkin olarak Global Yatırım Holding ile Banca IMI arasında devam eden hisse devir görüşmelerinde anlaşma sağlanamadığı için Global Yatırım Holding’in, Banca IMI’nin elindeki yüzde 20’lik Global Menkul Değerler hissesini geri alacağını bildirdi. Bu kararın alınmasında Banca IMI’nin Türkiye’den ayrılma kararının da etkili olduğunun kaydedildi.

İtalya’nın üçüncü büyük bankası olan Sanpaolo IMI SpA’in yüzde 100 iştiraki olan Banca IMI, Global Yatırım Holding’ten Global Menkul Değerler hisselerinin yüzde 20’sini Kasım 2005’te devralmıştı.

Bu devrin ardından Banca IMI, Global Menkul Değerler’deki hisse payını yüzde 20’den yüzde 90.1’e çıkarmak istediğini belirterek, Global Yatırım Holding ile görüşmelere başlamıştı.

Global Yatırım Holding ile Banca IMI arasında, Global Menkul Değerler’in sermayesinin yüzde 70.1’ini temsil eden hisselerin Banca IMI’ye devri noktasında “Ön Mutabakat Metni” imzalandığı kamuoyuna duyurulmuştu. Satış sonucunda, Global Menkul Değerler’in sermayesinde Banca IMI’nin hisse oranı yüzde 90.1, Global Yatırım Holding’in hisse oranı ise yüzde 9.9 düzeyinde olacaktı.

Global Yatırım açıklamasında “Geçen dönem içerisinde Banca IMI’in hisselerinin tamamına sahip olan Sanpoala IMI SpA’in Banca Intesa SpA ile birleşmesi sonucunda oluşan Intesa Sanpaolo SpA’in yüzde 70.1’lik hisse devrinin tamamlanmasına yönelik karar ve işlemlerini tamamlayamaması üzerine Global Yatırım Holding, Banca IMI ile olan sözleşmeler çerçevesinde “call option”ını ileri sürerek Banca IMI’in Global Menkul Değerler’in sermayesinde sahip olduğu yüzde 20 hisseyi geri alma hakkını kullandığını bildirmiştir” denildi.

Açıklamada, Banca IMI’in, Global Menkul Değerler’in sermayesinde sahip olduğu 3 milyon 400 bin YTL nominal değerli, Global Menkul Değerler’in sermayesinin yüzde 20’sini temsil eden 340 milyon adet hissenin toplam 3 milyon 194 bin 677 Euro bedelle Global Yatırım Holding tarafından devralınmasına yönelik olarak Global Yatırım Holding ile Banca IMI arasında bir sözleşme imzalandığı kaydedildi. Hisse devirlerinin SPK izninin ardından tamamlanacağına dikkat çekilen açıklamada, bu hisse devri ile birlikte Global Yatırım Holding’in, Global Menkul Değerler’deki hisse oranı yüzde 99.99’a çıkacağı ifade edildi.

Global Yatırım Holding’den yapılan açıklamada; enerji, altyapı ve gayrimenkul sektörlerine ağırlık vererek faaliyet gösteren holdingin, finans alanında da Türkiye’nin en deneyimli ve önemli menkul değerler firmalarından biri olan Global Menkul Değerler ile daha önce de olduğu gibi yoluna devam edeceği belirtildi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı