GeriEkonomi Balonla su taşıma şovu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Balonla su taşıma şovu

Manavgat ve Anamur'dan KKTC'ye su sevkıyatında kullanılması düşünülen Norveç malı dev balonlar, Antalya'da denendi. 10 bin ton su kapasiteli balon, Yunus Emre römorkörüne takılıp deneme turuna çıkarıldı. 5 Mayıs'a kadar Akdeniz'de dolaştırılıp dayanıklılığı ölçülecek olan dev balon, uygun bulunduğu taktirde haziran ayından itibaren KKTC'ye su taşımada kullanılacak. Antalya'ya gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer'de, liman çıkışından itibaren başka bir tekneyle denize açılıp sistemi inceledi.

Balonun imalatçısı olan Norveçli Water Supply Asa firmasının Genel Müdürü Jan Halvorsen, Ersümer ve basın mensuplarına sistemle ilgili bilgi verdi. 117.5 metre boyunda olan balonun su ile doldurulduğu zaman deniz yüzeyinin altına indiğini belirten Halvorsen, fırtına ve dalgadan hiç bir şekilde zarar görmediğini söyledi. Balonun denemede başarılı bulunması halinde haziranda Norveç'ten 3 adet getirileceğini belirten Ersümer, şöyle konuştu:

‘‘Bu sistem oturtulduğu taktirde KKTC'nin su ihtiyacının büyük bölümünü Türkiye'den karşılamayı planlıyoruz. Bu ticari amaçlı değil, yardım amaçlı olacaktır. Firma ile yapılan ilk görüşmede suyun ton başına taşıma ücreti yarım doları bulacak. Sistem diğer ülkelere ihracatta da kullanılabilecek. Şu anda denemeye alınan balon 10 bin ton kapasiteli. Bunun 30 bin ton kapasiteye kadar ulaşanları var. Gerekirse onlardan da getirteceğiz.’’Yorumları Göster
Yorumları Gizle